Jak wybrać dobre buty zimowe?

Nie ma pary butów idealnych. Zdefiniuj swoje potrzeby

Teoretycznie, każda para obuwia zimowego została stworzona z myślą o tym, aby noszącej osobie było ciepło, a buty były wytrzymałe na warunki atmosferyczne. To jednak bardzo ogólne założenia i jeśli szukasz butów idealnych dla siebie, musisz dokładnie sprecyzować swoje potrzeby. Buty, w których będzie Ci ciepło przy umiarkowanie niskich temperaturach (czyli oscylujących wokół zera), niekoniecznie zapewnią Ci komfort przy silniejszych mrozach. Buty robocze nie muszą się świetnie prezentować w zestawieniu z garsonką, jednak już ich wytrzymałość i wygoda użytkowania nie mogą sprawiać wątpliwości.

Ocieplenie: dla zmarzluchów i nie tylko

Wszyscy chcemy na zimę butów ciepłych, jednak co to znaczy? Warunki zimowe znacznie się od siebie różnią, dlatego warto zwracać uwagę na oznaczenia dotyczące izolacji.

  • 400G to izolacja, która nie jest dobrym wyborem na śniegi i mrozy, ale utrzyma komfort cieplny w chłodny dzień. Warunkiem jednak jest, abyś nie spędzał całego dnia na zewnątrz: obuwie 400G sprawdzi się, jeśli dojeżdżasz do pracy autem i jesienią czy wczesną zimą przemieszczasz się jedynie na krótkich dystansach.
  • 600G to izolacja, która poradzi sobie z zatrzymaniem ciepła, gdy spadnie śnieg, a temperatura spadnie poniżej zera. To dobry wybór na zimę, jeśli spędzasz umiarkowaną ilość czasu na zewnątrz.
  • 800G to izolacja stosowana w butach do ostrych warunków zimowych. Jej grubość wpłynie na Twoją mobilność, dlatego raczej nie sprawdzi się, jeśli chcesz przemierzać długie dystanse.
  • 1000G+ to izolacja dostosowana do warunków ekstremalnych. Małe prawdopodobieństwo, byś musiał z niej kiedykolwiek korzystać, jeśli nie zamierzasz zdobywać korony ziemi czy bieguna polarnego, ale zamieszczamy tę informację jako ciekawostkę.

Rodzaje ocieplenia

Najpopularniejszym rodzajem ocieplenia stosowanym we współczesnych butach są włókna syntetyczne znane pod nazwą Thinsulate. Każde z nich ma średnicę zaledwie 15 mikrometrów, dzięki czemu możliwe jest wykonanie bardzo gęstego splotu. Właściwości izolacyjne Thinsulate zależne są właśnie od rodzaju splotu, jaki został zastosowany. Dodatkowym plusem tej izolacji jest to, że pozwala na oddychanie i ucieczkę wilgoci. Chociaż Thinsulate jest obecny na rynku od 40 lat, nadal uznawany jest za najwygodniejszy, najcieplejszy i najtańszy materiał izolacyjny na rynku.

Drugim popularnym ociepleniem jest naturalne włókno, czyli wełna, np. merynosów. Chociaż walory izolacyjne wełny są faktycznie bardzo dobre, niestety bardzo kiepsko odprowadza ona wilgoć. Jeśli do Twoich butów dostanie się woda lub po prostu spoci Ci się stopa, niestety, ale jednak możesz zmarznąć. Shearling to z kolei technologia izolacyjna, która bazuje na syntetycznych, puszystych włóknach, które zostały zainspirowane naturalną wełną. Daje duży komfort na co dzień, świetnie odprowadza wilgoć, ale zdecydowanie nie jest polecana do butów na dalsze wyprawy.

(>>Nasza Rada: Jeśli planujesz kupić buty na Eobuwie, to koniecznie sprawdź aktualne kody rabatowe eobuwie na Once Coupon A Time , które pozwolą Ci zapłacić mniej.)

Buty do wody czy na deszcz?

Kupując zimowe obuwie zwróć uwagę, czy jest ono oznaczone jako wodoszczelne czy wodoodporne. Wodoszczelność oznacza, że produkt całkowicie chroni przed przedostaniem się płynu do wnętrza obuwia. Z kolei w butach wodoodpornych możliwe jest zachowanie suchej stopy jedynie przez pewien czas. Jeśli myślisz o wyprawach wysokogórskich w ciężkich warunkach lub planujesz wycieczki do lasu w kopnym śniegu, postaw na wodoszczelność. Wodoodporność sprawdzi się na co dzień w mieście lub krótkich spacerach w cywilizowanych warunkach.

Dodatkowe zabezpieczenia, na które warto zwrócić uwagę

Zimowe buty często wykorzystywane są do zadań specjalnych. Dlatego niektóre modele posiadają wzmacnianą przestrzeń na palce (niekiedy nawet stalą), podwójnie wzmacnianą podeszwę, która chroni przed wbiciem się w stopę ostrych przedmiotów czy ogólnie wzmacnianą budowę, dzięki której Twoja stopa jest bezpieczna nawet, jeśli upadnie na nią kawałek rąbanego drewna.

Oczywiście zawsze pozostają również najbardziej proste (co nie znaczy gorsze!) rozwiązania, takie jak botki z delikatnym ociepleniem lub buty sportowe z cienką warstwą izolacji. Warto jednak mieć na uwadze, że skóra licowana znacznie bardziej wychładza stopy, dlatego kupując botki wykonane z takiego materiału sprawdźmy, czy mają odpowiednio grubą izolację. Lepsze parametry cieplne ma zamsz i nubuk, nie są jednak zbyt praktyczne jeśli chodzi o utrzymanie w czystości i nie mogą być narażone na kontakt z wodą (śniegiem, dużymi opadami deszczu etc.).

Jak widać, opcji na zakup butów zimowych jest bardzo wiele. Większość z nas potrzebuje co najmniej dwóch, trzech par, aby zapewnić sobie komfort w każdych warunkach. Teraz już jednak wiesz, na co zwrócić uwagę w czasie zakupów.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również: Buty | Moda | Ciekawostki