fot. Virgile Simon Bertrand

Jak z Gwiezdnych Wojen. W Shenzhen otwarto Muzeum Nauki i Techniki

Futurystyczny budynek zaprojektowali architekci z pracowni Zaha Hadid Architects. Muzeum Nauki i Techniki w Shenzhen w Chinach to placówka mająca promować technologiczne i naukowe osiągnięcia kraju oraz stanowić architektoniczną wizytówkę miasta. 

Centralnym punktem założenia jest solidna, sferyczna bryła, która frontowo zwraca się do miasta, wyznaczając jednocześnie południowo-wschodni róg nowo powstającego Parku Nauki. Przestrzeń budynku w sposób płynny przechodzi w szereg dynamicznych tarasów rozciągających się na zachód w kierunku zielonych skwerów. Tarasy te funkcjonują nie tylko jako estetyczny przedłużenie wnętrz muzeum, ale także jako przyjazne dla odwiedzających miejsca wypoczynku, tworząc nowy wymiar miejskiej przestrzeni.

Wnętrze budynku posiada centralnie umieszczone atrium, z którego odchodzą galerie wystawowe – niektóre wyrastają bezpośrednio z podłogi i ścian, inne zdają się unosić nad przestrzenią, otwierając niespodziewane perspektywy. Taki koncept świetnie wpisuje się w filozofię projektową pracowni Zaha Hadid Architects, ukazując nie tylko futurystyczne formy, ale również intuicyjnie prowadząc odwiedzających po labiryncie powiązanych ze sobą przestrzeni.

Budynek jak eksponat

W procesie projektowania muzeum zastosowano zaawansowane symulacje komputerowe, które umożliwiły optymalizację kształtu, układu przestrzennego oraz elewacji budynku w kontekście zmiennych warunków klimatycznych Shenzhen. Dzięki precyzyjnej analizie promieniowania słonecznego, temperatury, wilgotności, prędkości wiatru i jakości powietrza, orientację budynku ustalono tak, aby minimalizować nagrzewanie się centralnego atrium, jednocześnie zachowując panoramiczne widoki na otaczający park.

fot. Virgile Simon Bertrand

Rozwiązania elewacyjne obejmują zastosowanie innowacyjnej technologii dual colour INCO. To specjalny proces, który pozwolił na wytworzenie nanoskaliowej warstwy tlenku na powierzchni stali, tworząc samoczyszczącą i samoochronną powłokę. Elegancka gradacja barw, przechodząca od głębokiego błękitu do różnych odcieni szarości, przywodzi na myśl ruchy ciał niebieskich orbitujących wokół swoich centralnych gwiazd.

Muzeum Nauki i Techniki w Shenzhen jako przestrzeń dialogu i innowacji

Muzeum Nauki i Techniki w Shenzhen zostało zaprojektowane z myślą o współpracy – nie tylko pomiędzy branżą technologiczną, uczelniami i instytucjami badawczymi, ale przede wszystkim jako miejsce inspirujące miłośników nauki i sztuki. Mający aż 128 276 m kw. budynek łączy w sobie stałe i tymczasowe galerie wystawowe, kina, teatry, laboratoria badawcze, przestrzenie edukacyjne oraz centrum innowacji. Dzięki temu muzeum staje się nie tylko schronieniem dla pasjonatów najnowszych odkryć, ale także jest nowoczesnym, tętniącym życiem centrum kulturalnym, które przyciąga mieszkańców jednej z największych metropolii świata.

projekt: Zaha Hadid Architects

zdjęcia: Virgile Simon Bertrand

Czytaj też: Chiny | Muzeum | Kultura | Modernizm | Zaha Hadid | whiteMAD na Instagramie