Jak zaplanować ogród, by cieszyć się nim przez lata?

Projektowanie ogrodu wymaga przede wszystkim przemyślenia wielu kwestii. By dobrze wykonać to zadanie, musimy wiedzieć, jakie funkcje ma spełniać dana przestrzeń i czego właściwie od niej oczekujemy. Od czego więc zacząć zakładanie ogrodu? Podpowiadamy!

Jak zaprojektować ogród krok po kroku?

Zanim stworzysz projekt ogrodu przydomowego, odpowiedz sobie na pytania:

  • Jakie funkcje ma spełniać ta przestrzeń? Będzie miejscem do relaksu, urządzania spotkań rodzinnych i terenem zabawy dla dzieci? A może chcesz także stworzyć zakątek do uprawiania warzyw?
  • Kto będzie korzystać z ogrodu? Pomyśl o potrzebach innych domowników – również zwierząt.

Kolejny etap to wykonanie audytu, czyli ustalenie punktu startowego.

  • Zastanów się, które już istniejące elementy podwórka muszą zostać, a których chcesz się pozbyć.
  • Sprawdź, które fragmenty działki są dobrze nasłonecznione oraz gdzie jest najwięcej cienia.
  • Jeśli zależy Ci na szczególnej roślinności, rozeznaj się, jaki typ gleby przeważa na danym terenie.

Samodzielne projektowanie ogrodu

Czas przejść od myśli do działania. Stwórz na papierze plan działki z zachowaniem proporcji, zaznacz na nim istniejące budynki, chodniki, drzewa i elementy, które docelowo mają zostać w ogrodzie.

Podziel teren na strefy funkcjonalne – wyznacz miejsce na trawnik, rabaty kwiatowe, warzywnik, miejsce na altankę, kącik zabaw dla dzieci, wybieg dla psa… W zależności od tego, czego potrzebujesz. Nie zapomnij o zaplanowaniu strefy do przechowywania narzędzi ogrodowych.

Zaprojektuj też ścieżki, po których wygodnie będzie się poruszać – zadbaj na przykład, by droga z domu do altanki nie była zbyt długa czy skomplikowana.

I wreszcie pomyśl o elementach wyłącznie ozdobnych, jak np. fontanna czy oczko wodne – których wykonanie czy instalacja będzie wymagała specjalnego przygotowania.


Wybór stylu ogrodu

Czas zająć się wyglądem. Style aranżacji podpowiadają, jak stworzyć ogród nowoczesny, wiejski, śródziemnomorski, minimalistyczny czy też nieformalny, stanowiący mieszankę tego, co nam się podoba. Główne zasady projektowania ogrodu mówią, by zachować spójność z elementami, które już są w danej przestrzeni – czyli zwracamy uwagę na elewację domu, ogrodzenie czy inne stałe obiekty. To szczególnie ważne przy wyborze altanki, pergoli i domku narzędziowego.

Rośliny do ogrodu

W końcu przychodzi czas, by wybrać rośliny do ogrodu. Tu pod uwagę musimy wziąć klimat, typ gleby, nasłonecznienie oraz oczywiście nasze upodobania. Nie zapominajmy, że rośliny rozrastają się w różnych kierunkach – trzeba zostawić im odpowiednio dużo przestrzeni, by mogły swobodnie rosnąć, ale też żeby pielęgnacja nie była trudna.

Pielęgnacja to ważna kwestia – jeśli masz duszę ogrodnika, lubisz prace na świeżym powietrzu i masz czas, by dbać o rośliny, możesz zdecydować się na gatunki, które wymagają więcej opieki. Jeśli natomiast ogród ma być głównie miejscem do relaksu, wybierz rośliny, którym wystarczy minimum zainteresowania i kalendarz ogrodnika nie będzie mocno zapełniony.

Kolejną sprawą jest różnorodność. By ogród prezentował się atrakcyjnie przez cały rok, zadbaj o to, by posadzone rośliny kwitły w różnym czasie, miały różne kolory i tekstury.

Na koniec uwzględnij również nawadnianie – odpowiednia organizacja sprawi, że dbanie o przestrzeń wokół domu będzie łatwiejsze.

Miejsce do przechowywania narzędzi

Dbanie o przestrzeń wokół wiąże się z posiadaniem wielu przydatnych sprzętów. Kosiarka, sekator, nożyce, siekiera, łopata, grabie… z biegiem czasu ta lista będzie się tylko wydłużać, więc warto od razu pomyśleć o miejscu do przechowywania narzędzi. Idealnie nadają się do tego domki narzędziowe, np. takie: https://karstal.pl/77-domki-ogrodowe-i-narzedziowe. Można swobodnie wybrać ich rozmiar i kolorystykę, więc wpasowanie takiej konstrukcji w estetykę całej przestrzeni nie będzie stanowiło problemu.

Jak oświetlić ogród?

Oświetlenie pełni ważną funkcję w ogrodzie, ponieważ pozwala na cieszenie się tą przestrzenią o każdej porze dnia i nocy. Przede wszystkim zaplanuj oświetlenie ścieżek, wyjścia z domu, tarasu i np. altany. Następnie dodaj oświetlenie dekoracyjne, które punktowo wyeksponuje ozdobne elementy ogrodu, czyli drzewa, rzeźby, ławki parkowe czy fontannę i tym samym podkreśli wyjątkowy charakter ogrodu.

Aranżacja ogrodu

Wiesz już, jak rozplanować przestrzeń, na co zwrócić uwagę, wybierając rośliny do ogrodu oraz jak wybrać domek ogrodowy. Przychodzi czas, by skończyć planowanie, a zacząć realizację. Możesz przyjąć następujący schemat:

  1. Prace ziemne. Zacznij od wyrównania i ukształtowania terenu, w razie potrzeby wykonaj drenaż i nawieź glebę.
  2. Budowa elementów stałych. Ułóż ścieżki, zbuduj altanę, pergole, domek narzędziowy, ławki i inne tego typu konstrukcje.
  3. Posadź rośliny. Zacznij od tych większych, jak drzewa i krzewy, na koniec dodaj mniejsze rośliny i kwiaty.
  4. Montaż oświetlenia i nawadniania. Zainstaluj oświetlenie według planu oraz system nawadniania, jeśli jest potrzebny.

Później nie zapominaj o pielęgnacji tego, co stworzyłeś, a korzystanie z przestrzeni wokół domu będzie przyjemne przez długie lata.

Alternatywa – zleć wykonanie ogrodu profesjonalistom

Chcesz cieszyć się pięknym ogrodem, ale nie masz zdolności ani ochoty zajmować się projektowaniem czy realizacją planów? Nic straconego, z pomocą przyjdzie Ci architekt krajobrazu, który może zaprojektować ogród przydomowy, stosując najważniejsze zasady zarówno sztuki architektonicznej, jak i ogrodniczej. Z pewnością znajdziesz również wykonawcę, który na podstawie projektu wyczaruje wokół Twojego domu piękną przestrzeń.

Artykuł sponsorowany