Jak zaprojektować małe biuro? To projekt Hanny Daniłów

Typowe małe biuro w Polsce najczęściej wyposażone jest w najtańsze meble typowe, często zamawiane online, a wykończenia wnętrz są dziełem przypadku, pośpiechu i tabel w arkuszu kalkulacyjnym. Architektka Hanna Daniłów udowadnia, że nawet małą przestrzeń można zaprojektować tak, by stworzyć komfortowe miejsce do pracy.

Nowe, małe biuro firmy doradczo-księgowej DPSynergia znajduje się we Wrocławiu. Po okresie pandemii jej właściciele postawili na skuteczną pracę zespołową i postanowili zaaranżować w zupełnie nowym miejscu odpowiednią do tego przestrzeń biurową. Nowe miejsce, zaprojektowane przez Hannę Daniłów, miało sprzyjać wspólnemu rozwiązywaniu zadań i zapewnić swobodną atmosferę, ale też być miejscem, z którym użytkownicy mogą się identyfikować.

Siedziba firmy znalazła się w rozwijającej się dzielnicy Krzyki na osiedlu Klecina. Kameralna przestrzeń znajduje się na czterech kondygnacjach i wymagała odpowiedniej aranżacji. Ważnym dla inwestorów elementem wnętrza było nawiązanie do kolorystyki firmy. Z początku trudna do zastosowania, odważna ciemna czerwień logo firmy, okazała się właściwym kierunkiem. Prefabrykowane, monolityczne schody wykończone czerwonym mikrocementem stały się elementem wyróżniającym tą przestrzeń. Są przeciwwagą dla pozostałych przestrzeni, których stonowana, monochromatyczna kolorystyki sprzyja skupieniu i pracy.

Elegancka recepcja w odcieniach szarości, z indywidualnie wykonanymi zabudowami meblowymi, niewątpliwie jest wizytówką firmy. Sala wymiany dokumentów została ograniczona do przyjemnego zakątka przy recepcji. Sala główna dla księgowych, wyposażona w sześcioosobowe stoły, bardziej przypomina miejsce pracy zespołowej w np. pracowniach architektonicznych niż typową księgowość.


Oprócz sal wspólnych w biurze znajdują się również dwa gabinety, dwie łazienki i sala archiwum wraz z miejscem do odpoczynku i małą kuchnią. Gabinety służą głównie do przyjmowania klientów oraz do pracy skupionej właścicieli, a styl każdego z wnętrz oddaje styl pracy, jaki preferują. Na co dzień drzwi tych pokoi są otwarte, a przyjazny klimat pracy przenosi się na wszystkie kondygnacje.

Hanna Daniłów – Architektka współtworząca pracownię EVEN Architekci działającego na Mazowszu i na Śląsku, członkini pro Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Ukończyła studia na wydziale Architektury i Budownictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Studiowała również na Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas (Wileński Uniwersytet Techniczny im. Giedymina). W 2010 roku obroniła dyplom magistra inżyniera architekta. Pierwsze szlify w zawodzie zdobywała pod czujnym okiem architektów przesiąkniętych holenderskimi wzorcami, w atmosferze ogromnego zaangażowania w architekturę. Hanna Daniłów pochodzi z Pomorza Zachodniego, co miało wpływ na jej podejście do pracy. – Zawzięcie szukam świeżych rozwiązań i indywidualnego wyrazu dla każdego zadania projektowego – wyjaśnia architektka.

W sumie powierzchnia biura wynosi nieco ponad 196 m kw.

fot. Piotr Krajewski, źródło: Hanna Daniłów z EVEN Architekci

Czytaj też: Biuro | Wrocław | Wnętrza | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie