Jak zaprojektować początek? – cykl spotkań w ramach Targów Designu Wzory

Architektura jest jak jedzenie. Możemy przez cały rok jeść truskawki z marketu, albo możemy prowadzić kuchnię sezonową bazującą na lokalnych produktach. 

Porównanie sformułowane w jednym z wywiadów przez Simone De Iacobis, architekta z warszawskiej grupy Centrala, trafia w samo sedno dylematu, przed którym zdają się stawać współcześni designerzy nie tylko w kuchni… Truskawki z marketu to wybór obliczony na zaspokojenie swoich zachcianek bez względu na konsekwencje dla otaczającego nas środowiska, to odizolowanie się od natury i zawężenie swojej perspektywy do czubka własnego nosa. Kuchnia sezonowa natomiast to ukłon w stronę natury, uznanie zasad jej funkcjonowania, ale również zrozumienie, że im bliżej natury tym więcej korzyści dla nas samych, kto jadł truskawki w sezonie ten wie, że to smak nie do podrobienia. Zanim jednak zmienimy perspektywę i skosztujemy czerwcowej truskawki, warto przyjrzeć się uważnie temu co zostawiamy za sobą.

Jak mówią Agata Kiedrowicz i Bogna Świątkowska – pomysłodawczynie cyklu spotkań “Jak zaprojektować początek?” – by przywitać nowe, trzeba uważnie pożegnać stare. A kryzys jest doskonałą okazją do zmiany założeń i perspektywy. Temu uważnemu przyglądaniu się staremu i odkrywaniu nowych perspektyw poświęcone będę dwa najbliższe spotkania online, które odbędą się w ramach wspomnianego cyklu podczas majowej edycji Targów Designu Wzory.

Pierwsza z nich, zaplanowana na 21. maja dotyczyć będzie hakowania systemu. Jak piszą organizatorki spotkania: Hakowanie to włam do systemu i przekształcanie go na własny użytek. Do świata materii wdarliśmy się już dawno, i jako patodeweloperzy zawłaszczyliśmy to, co wspólne, biorąc mylnie przywilej użytkowania za akt własności. Czas na hakerkę 2.0 – rozbrajanie systemu opartego na kontroli, zawłaszczaniu i wyzysku. Czas na wsłuchanie się w odgłosy świata, i kształtowanie go z poszanowaniem wszystkich aktorów ludzkich i nieludzkich (roślin, zwierząt, minerałów, żywiołów).

W rozmowie o cyrkulacji materii poprowadzonej przez Agatę Kiedrowicz weźmie udział duet Iwola, czyli Iwo Borkowicz i Ola Korbańska, autorzy projektu „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce” który stał się osią rezydencji twórczych tegorocznej edycji Generatora Malta Festival, oraz Natalia Siódmak, badaczka właściwości minerałów, tłumacząca swoje odkrycia na projekty przyjazne człowiekowi i środowisku. Następnego dnia, Bogna Świątkowska razem z Simone De Iacobis i Małgorzatą Kuciewicz z grupy projektowej Centrala oraz artystką Alicją Bielawską skupią się na miejscu tkaniny w architekturze, która w przestrzeni domowej jest ważnym materiałem adaptującym nas do zmieniających się pór roku. Chodniki, dywany, baldachimy, zasłony, kilimy – to strój, w który dom jest przez domowników wyposażany i który ma ogromny wpływ na doświadczanie przestrzeni. Zaproszeni goście porozmawiają o tym jak domowa przestrzeń zmieniała się pod wpływem impulsów ze świata przyrodniczego i jak ludzie dostrajali się do pór roku za pomocą prostych, tekstylnych rozwiązań. 

Szczegółowe informacje na temat spotkań można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku:

Spotkania w cyklu “Jak zaprojektować początek?” Hakowanie materii – kliknij TUTAJ.

Spotkania w cyklu “Jak zaprojektować początek?” Tkanina. Miękki element architektury – kliknij TUTAJ

Zapraszamy przez cały weekend na Targi Designu Wzory Wiosna – kliknij TUTAJ.

kiedy: 22-23 maja
sobota 10:00- 21:00
niedziela 11:00- 18:00
gdzie: Warszawa – Elektrownia Powiśle
wstęp: bezpłatny