Jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka? Tak to robią w Kijowie!

Rina Lovko to ukraińska projektantka, która została zaproszona przez rodzinę z Kijowa do przeprojektowania pokoju dziecięcego ich syna. Jej zadaniem było nie tylko odświeżenie wyglądu i wprowadzenie bardziej dojrzałego stylu. Musiała w nim również zmieścić wszystko, czego potrzebuje młody człowiek.

Zadanie nie było łatwe, ponieważ Rina nie mogła zmieniać zastanego układu pokoju. Musiała również zachować stare drzwi, okna oraz podłogę, a także zachować oryginalny układ ścian. Pierwszą rzeczą, od której zaczęła, było nałożenie nowych kolorów na ściany. Wybrała pudrową paletę kolorów, która pomimo swojej wyszukanej estetyki jest subtelna i jak mówi sama architekt „będzie dorastać razem z nastolatkiem”.


Następnym krokiem było znalezienie funkcjonalnych mebli, które będą wielozadaniowe. Szafki zostały zaprojektowane w taki sposób, by ich górna powierzchnia mogła służyć jako stolik lub półka. Koło okna powstała spora ława, na której śpi ukochany pies nastolatka – Larry. Łóżko zostało wyniesione w górę na czterech szklanych nogach, dzięki czemu światło bez problemu przenika do reszty wnętrza, lepiej je doświetlając. Podobny zabieg zastosowano przy biurku.

Zastana przez architektkę wnęka w pokoju została przemieniona na miejsce nauki. Obok stanęła pięcioregałowa szafa, nad którą zawisł panel świetlny pozwalający na naukę zarówno w dzień, jak i w nocy. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest fakt, zastosowania wyłącznie płaskich, geometrycznych przestrzeni, które nie będą gromadzić kurzu, a nastolatkowi łatwo je będzie je posprzątać. Jak Wam się podoba ta młodzieżowa wersja pokoju?

Zdjęcia: Alexey Yanchenkov