Jak zmusić kierowców do zatrzymania się przed pasami? Kanadyjczycy mają sposób

Nietypowa instalacja pojawiła się w mieście Québec w Kanadzie. To pomysł tamtejszych urzędników, aby wyczulić kierowców na obecność pieszych na przejściach.

Instalacja składa się z żółtych paneli, które imitują pasy na przejściu dla pieszych. Panele podnoszą się w chwili, kiedy zbliża się do nich samochód. Wtedy przed oczami kierowców pojawiają się liczące blisko dwa metry wysokości płyty. Panele nie są jednak inteligentne. Nie pojawiły się na ulicy na stałe, za każdym razem unosił je operator, który na własne oczy mógł ocenić bezpieczeństwo i zasadność uniesienia paneli.

Na panelach znajduje się napis w języku francuskim, informujący, że przejścia są po to, aby chronić pieszych i dziękują każdemu kierowcy, który zatrzyma się przed nimi, aby ustąpić pierwszeństwa osobom przechodzącym przez jezdnię. 


Panele są elementem akcji edukacyjnej, która ma zwiększyć wrażliwość kierowców na obecność pieszych i zachęcić ich do ustępowania im miejsca. Québec należy do tych miast Kanady, w którym kierowcom często zdarza się o tym zapominać. Jak działa takie przejście? Reakcję zaskoczonych kierowców możecie zobaczyć na wideo:

źródło: SAAQ