Jakie okna wybrać do nowoczesnego domu lub mieszkania? Pytamy eksperta!

Kupując dom czy mieszkanie lub planując remont warto zainwestować w dobrej jakości okna, które będą nam służyć długie lata. Ale jakie okna wybrać? Z pomocą przychodzi nam Piotr Świetlik, ekspert firmy Internorm, który ma wieloletnie doświadczenie w branży. Zapytaliśmy go, na co zwracać uwagę przy zakupie okien oraz jakie są różnice między poszczególnymi modelami.

Kamil Białas: Mieszkanie w centrum miasta i cisza w domu. Czy to w ogóle możliwe?

Piotr Świetlik: Wybierając okna, które mają nam zapewnić ciszę, powinniśmy zwracać uwagę na parametr izolacyjności dźwiękowej. Dzięki tej izolacji do wnętrza po prostu przenika mniejsza ilość dźwięku. W Internorm posiadamy produkty, które spełnią oczekiwania bardzo wymagających osób. Najwyższy parametr, który możemy osiągnąć wynosi 47dB. Aby zwiększyć izolację akustyczną okien należy zwrócić uwagę na prawidłowe profile, wybrać okna wyposażone w odpowiednie pakiety szybowe, wybrać prawidłowe materiały montażowe oraz sięgnąć po dodatkowe elementy – np. rolety lub żaluzje. Warto pamiętać, że izolacja akustyczna w domu czy mieszkaniu nie zależy tylko od samych okien, ale również od jakości instalacji takich jak ściany, dach itp.

W ofercie Internorm są okna PCV, PCV z nakładką aluminiową oraz drewniane z aluminium. Jakie są różnice, czy można tu wskazać najlepsze okna?

Wszystkie okna Internorm pod względem parametrów są na jednakowym poziomie, niezależnie od tego, czy są to okna PCV, pcv-aluminium czy drewniano-aluminiowe. Jeżeli chcemy znaleźć różnice to zwracamy uwagę głównie na walory estetyczne czyli na materiał wykończenia od środka. W przypadku okien drewniano-aluminiowych mamy bardzo szeroką gamę modeli do wyboru, od wykończenia świerkowego, przez modrzew, jesion, orzech po dąb. Dodatkowo możemy drewno polakierować w palecie barw ral.

W przypadku okien PCV od wewnątrz mamy dostępne trzy kolory: biały, antracytowy bądź okleinę drewnopodobną. Z zewnątrz, zakładając, że okna posiadają nakładkę aluminiową, profile wyglądają jednakowo. Dzięki temu rozwiązaniu możemy w jednym domu stosować rożne produkty przy zachowaniu jednakowego wyglądu elewacji.

Piotr Świetlik

W naszej szerokości geograficznej mamy mroźną zimę i gorące lato. Jakie okna wybrać, by zimą trzymały ciepło, a latem nie dopuszczały do przegrzania pomieszczeń?

Założeniem okien Internorm jest pozyskiwanie energii do wnętrz budynku przez okrągły rok. Jest to możliwe dzięki szklanej powłoce ECLAZ®, stosowanej we wszystkich naszych oknach. Powłoka ta odpowiada za wpuszczenie do wnętrza do 10 proc. więcej naturalnego światła dziennego niż standardowe szkło termoizolacyjne. A że światło dzienne ma zrównoważone spektrum kolorystyczne i reguluje równowagę serotoniny, to odpowiada ono za nasze dobre samopoczucie i energię życiową. Dzięki temu dosłownie czujemy się lepiej. Co ważne, w przypadku powłoki ECLAZ® w okach Internorm zachowaliśmy parametr Ug=0,5W/m2K.

Jeżeli jednak chcemy ochronić pomieszczenie przed przegrzewaniem się w okresie letnim, musimy brać pod uwagę zewnętrzne systemy zacieniające jak np. rolety lub żaluzje. To właśnie te systemy najskuteczniej nam pomogą i nie będą miały negatywnego wpływu np. na przejrzystość szyb.

Okna energooszczędne, czy to naprawdę działa? Można obliczyć oszczędności?

Tak, okna energooszczędne są skutecznym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania lub klimatyzacji w domu lub mieszkaniu. Okna energooszczędne są zaprojektowane tak, aby zminimalizować straty ciepła lub chłodnego powietrza. Oszczędności związane z instalacją okien energooszczędnych zależą od wielu czynników, takich jak: klimat, rozmiar domu, ilość i rodzaj okien, sposobu ich ustawienia, a także sposobu ogrzewania i wentylacji budynku. Aby obliczyć potencjalne oszczędności, należy zwrócić się do specjalisty, który dokona pomiarów i oceny warunków w konkretnym domu.

Czym okna energooszczędne różnią się od pasywnych?

Okna energooszczędne i pasywne są dwoma różnymi kategoriami okien, które mają na celu zminimalizowanie strat ciepła z domu lub budynku. Okna energooszczędne są zaprojektowane tak, aby zminimalizować straty ciepła poprzez izolację termiczną. W oknach energooszczędnych stosuje się specjalne szkło termoizolacyjne, a także dodatkowe warstwy izolacyjne w ramie i uszczelkach, które pomagają utrzymać ciepło w pomieszczeniu i zminimalizować straty przez okno. Okna energooszczędne spełniają wymagania stawiane przez normy i przepisy budowlane, ale nie są przeznaczone do zastosowania w budynkach pasywnych.

Z kolei okna pasywne są przeznaczone do stosowania w budynkach o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować straty ciepła i zapewnić maksymalną izolację termiczną. W oknach pasywnych stosuje się specjalne szkło termoizolacyjne, a także bardzo dobrze izolowane ramy i uszczelki, które zapewniają maksymalną ochronę termiczną. Okna pasywne muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące izolacyjności, szczelności i przenikalności cieplnej.

Podsumowując, okna energooszczędne i pasywne różnią się od siebie przede wszystkim stopniem izolacyjności termicznej. Okna energooszczędne są bardziej powszechne i stosowane w większości budynków, podczas gdy okna pasywne są przeznaczone do budynków o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię.

W waszej ofercie są nakładki aluminiowe. Może pan powiedzieć, czym właściwie są?

Nakładki aluminiowe na profilach Internorm spełniają wiele funkcji. Podstawowe ich założenie to zabezpieczenie profilu przed czynnikami atmosferycznymi. W przypadku okien wykonanych z PCV, nakładka aluminiowa usztywnia konstrukcję profilu oraz zabezpiecza ramę przed nadmiernym nagrzewaniem się. W przypadku okien drewniano-aluminiowych zewnętrzna nakładka odpowiada za trwałość konstrukcji. To właśnie dzięki nakładce drewno nie ma styku z zewnętrznym czynnikiem atmosferycznym, w związku z czym możemy się cieszyć oknami przed długie lata bez potrzeby ich renowacji.

Spełnieniem marzeń byłyby okna, które się nie brudzą. Czy w tej kwestii nastąpił technologiczny rozwój?

Jak bardzo byśmy chcieli tego problemu nie mieć – niestety wszystko, nie tylko okna, się brudzi. Polecam jednak regularne czyszczenie odpowiednimi środkami do okien, które nie zostawiają smug i jednocześnie dbają o materiał z którego zostały wykonane.

A co z niestandardowymi rozmiarami. Czy wykonujecie też okna na wymiar?

Wszystkie produkty Internorm są produkowane na indywidualne zamówienie. W związku z czym nie posiadamy „standardowych wymiarów”. Bez problemu wykonujemy bardzo duże gabaryty okienne, jak również nietypowe kształty takie jak np. okna trójkątne trapezowe czy też okrągłe.

Gdzie produkowane są okna Internorm i jak długo trwa gwarancja?

Wszystkie produkty Internorm są w 100 proc. produkowane w Austrii, w jednej z trzech fabryk mieszczących się w Sarleinsbach, Traun oraz Lannach i wszystkie posiadają 10 letnią gwarancję. Tu trzeba zaznaczyć, że podstawowym założeniem marki Internorm jest całościowa koncepcja okienna, czyli wszystkie półprodukty do okien wykonujemy sami oraz sami składamy je w całość, aby gotowy produkt dojechał na budowę klienta.

W nowoczesnym domu liczy się każdy detal. Jaki produkt poleci pan do wykorzystania w salonie, z którego chcemy często wychodzić na taras/do ogrodu?

Najlepszym rozwiązaniem dla salonu jest system HST czyli okno podnośno-przesuwne. Dzięki temu rozwiązaniu ograniczamy do minimum podziały okna, a tym samym wpuszczamy największą możliwą ilość światła do pomieszczenia, które dodatkowo wydaje się optycznie większe. Kolejnym atutem tego systemu jest niski próg, dzięki czemu po otwarciu skrzydła uzyskujemy przejście bezprogowe. Okna te wprowadzają naturalną harmonię między wnętrzem, a przestrzenią zewnętrzną oraz dostarczają ożywiające pomieszczenia światło.

Dziękuję za rozmowę!

PS chcesz zobaczyć, jak w praktyce prezentują się okna Internorm? Domy, w których znajdują się takie okna opisywaliśmy TUTAJ.

źródło: Internorm

Czytaj też: Okna | Wnętrza | Mieszkanie | Dom | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.