Japoński dom kultury

Japoński dom kultury z dachem, którego kształt przypomina misę

Japoński dom kultury zlokalizowany będzie w japońskim mieście Hida. Pracownia architektoniczna Sou Fujimoto Architects ujawniła projekt o nazwie „Hida Furukawa Station Eastern Development”, który znajdzie się tuż obok głównej stacji kolejowej w mieście położonym w górzystej prefekturze Gifu.

Miasto Hida leży w północnej części prefektury Gifu. Otaczają je wysokie na 3000 metrów górskie pasma Hida (inaczej: Północne Alpy Japońskie). Mieszkańcy miasta kultywują odrębną kulturę, różniącą się od wielu części Japonii. Przez setki lat obszar ten był odizolowany, a dostać się do niego można było jedynie przez górskie przełęcze.

Wyjątkowa przestrzeń architektoniczna pozwoli odwiedzającym lepiej uświadomić sobie majestatyczną naturę Hidy” – mówi Sou Fujioto, założyciel pracowni.

Według projektu pracowni Sou Fujimoto Architects na powierzchni 21 300 metrów kwadratowych znajdą się sklepy, spa, przestrzenie wystawowe, a także pomieszczenia badawcze lokalnego uniwersytetu, mieszkania dla studentów i boisko o całorocznej możliwości użytkowania. Te różne płaszczyzny zostaną przykryte dużą okrągłą konstrukcją dachową, przypominającą kształtem misę, wspartą smukłymi białymi kolumnami.

Inwestycja jest rozległym projektem symbolizującym przeszłość i przyszłość Hidy, a jej główny plac ma kształt misy, czyli naczynia, po japońsku zwanego utsuwa” – mówią architekci.

Japoński dom kultury dzięki licznym okrągłym otworom w dachu będzie pełnił również funkcję parku porośniętego trawą, po którym będzie można spacerować. Poszczególne powierzchnie budynku zostaną rozmieszczone wokół jego krawędzi, okrążając centralny plac usytuowany w miejscu, gdzie dach obniża się, stykając się z ziemią.

Utsuwa to dach w kształcie altany nad krzyżującymi się ścieżkami, zainspirowany tradycyjnymi krajobrazami miejskimi Hidy. Będzie to miejsce, po którym przyjemnie się spaceruje“- dodają.

O pracowni:
Sou Fujimoto Architects — pracownia architektoniczna założona w 2000 roku przez Sou Fujimoto. Jest jedną z najbardziej znanych japońskich pracowni architektonicznych. Oprócz centrum kultury, pracownia projektuje drugi budynek w mieście Hida, który również ma dach umożliwiający chodzenie po nim i w którym będzie się mieścić Uniwersytet Hida Takayama. Innym niedawnym projektem pracowni jest Dom Muzyki w Budapeszcie, który zwieńczono dużym zaokrąglonym dachem, podobnym do tego, jaki zastosowano w dwóch projektach w mieście Hida.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | Japonia | Zdrowie

Żródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: http://www.sou-fujimoto.net
Zdjęcia: http://www.sou-fujimoto.net