Japoński minimalizm i hygge. Zaglądamy do domu pod Warszawą!

Japoński minimalizm i hygge w jednym wnętrzu? Czemu nie! „Kłania się Krzychu. Fan mimimalizmu japońskiego i hygge. Japandi – projektujemy?” Tak zaczęła się przygoda, którą zdecydowanie była współpraca przy projekcie wnętrz bardzo oryginalnego domu jednorodzinnego pod Warszawą. “Często mówimy, że każdy projekt jest wyjątkowy – bo to prawda! Zawsze zależy nam na indywidualnym podejściu do klienta i stylistyki projektowanego wnętrza, więc to w przypadku naszej pracowni pewna charakterystyczna cecha. Ale tutaj – od pierwszej rozmowy wiedziałyśmy, że prace nad tym domem zapamiętamy na długo.” – tłumaczą architektki z P2 Pikiel & Piltz 

Wnętrza domu jednorodzinnego dla rodziny 2+1. Ludzi młodych, pełnych pasji, sportowych świrów, którzy doceniają jakość materiałów oraz niebanalne wzornictwo.Ten dom jest przede wszystkim ostoją – miejscem, gdzie domownicy odpoczywają po intensywnym dniu w pracy, szkole czy po prostu ruchu na świeżym powietrzu. Natura i połączenie z nią – były głównym tematem już od początku projektowania samego budynku. „Okna w każdym pokoju są zaplanowane w odpowiednich miejscach, dopasowane do widoku. Stare drzewa na działce ocalały i w ramach okiennych tworzą całoroczny barwny spektakl. To było czuć od pierwszej wizyty na budowie.” – mówi Agata Piltz, architektka z P2 Pikiel & Piltz.

Strefa dzienna znajduje się na parterze – tuż po wyjściu z przedsionka trafiamy do korytarza, który niezorientowanych może wprowadzić w lekką konsternację. „Lubimy stosować drzwi ukryte, które nie dzielą optycznie przestrzeni. W tej strefie wejście do przedsionka ginie na ścianie pokrytej lustrem. Z kolei obok, gdzie znalazła się duża szafa – inne ukryte drzwi prowadzą nas do toalety. Z tej nietypowej strefy przejściowej można wejść schodami na piętro – choć w pierwszym momencie ma się wrażenie, że wchodzimy do wnętrza wielkiej biblioteczki.” – opowiada Zuza Pikiel, architektka wnętrz.


Salon z kuchnią są dużą, wspólną przestrzenią, otwartą na ogród na tyłach domu. Czytelnie wydzielone strefy pozwalają wygodnie przyjmować gości, oraz ułatwiają codzienne utrzymanie porządku.

Na piętrze wszystkie pomieszczenia mają ponadstandardową wysokość i skosy – przez decyzję o nie wykonywaniu sufitów podwieszanych każdy z pokoi ma zdecydowanie więcej „oddechu”. Dzięki temu była możliwość zabudowania szaf po sam sufit i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Równocześnie okładziny ścienne na tak wysokich ścianach nabierają zupełnie innego charakteru. Dobrze widać to w głównej sypialni czy łazience, gdzie dekoracyjne ściany zdają się nie mieć końca.

„Zależało nam na harmonii. Materiałach, które nawiązują do natury i które za rok nie znudzą się właścicielom. Dużo teraz mówi się o wnętrzach ponadczasowych – to zagadnienie nie jest jednak uniwersalne” – mówi Zuza Pikiel. „Naszym celem jest takie działanie, żeby projektowane przez nas wnętrza długo rezonowały z mieszkańcami. Drewno ma się zmieniać, płowieć na słońcu, wycierać się i delikatnieć w ulubionych, najczęściej używanych miejscach i przedmiotach. Równocześnie prosta baza pozwala na szybkie, efektowne zmiany, jeśli zajdzie taka potrzeba, nawet po wielu latach.” – dodaje Agata Piltz.

Odpoczynek. Zen. Natura. To trzy słowa, które zostawiamy na koniec.

O architektach: 
P2 Pikiel & Piltz to połączenie dwóch marek od wielu lat obecnych na trójmiejskim rynku. Suma naszych różnorodnych doświadczeń pozwala nam jeszcze lepiej robić to, co kochamy – projektować wnętrza. “Zajmujemy się tworzeniem wnętrz prywatnych, usługowych oraz użyteczności publicznej. Projektujemy kompleksowo – od indywidualnych konsultacji przez dokumentację techniczną, wykonawczą aż po pełen nadzór nad realizacją. Dysponujemy bazą sprawdzonych wykonawców z różnych branż. Posiadamy doświadczenie we współpracy zdalnej, prowadziłyśmy projekty na terenie Polski oraz za granicą.” – czytamy na stronie p2design.pl

Więcej wnętrz autorstwa P2 Pikiel & Piltz, o których pisaliśmy na łamach whiteMAD znajdziecie TUTAJ! 

Projekt: P2 Pikiel & Piltz – Zuzanna Pikiel, Agata Piltz (www.p2design.pl)
Wizualizacje: la.vizual Angelika Leś (https://la-vizual.com)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Warszawa | Wnętrza | Styl Japandi