Jasne i przestronne mieszkanie w centrum Łodzi znajduje się niedaleko ważnej pętli komunikacyjnej – Centrum Łodzi Fabrycznej. Lokal mieści się w zabudowie wielorodzinnej. Projekt wnętrza wykonała Oktawia Rusin z pracowni O.S.A design Pracownia Architektoniczna.
Jakie pomieszczenia wchodzą w skład projektu? Całe mieszkanie czy jego część?
To nieduże mieszkanie, bo liczące około 43m2, w pierwotnym założeniu Dewelopera stanowiło jednopokojowe mieszkanie z wydzieloną kuchnią. Projekt swoim zakresem obejmował cały metraż- od holu, przez komunikację poziomą, kolejno przez kuchnię, po salon i łazienkę, a także wydzieloną wtórnie z metrażu lokalu- sypialnię.
Dla kogo został zaprojektowany?/ Czy jest to np. apartament na wynajem?
Specyfika tego wnętrza była utrudniona przeznaczeniem mieszkania- Inwestorka od samego początku deklarowała chęć wynajmu mieszkania, gdyż lokal zakupiła inwestycyjnie.
Kolejna wytyczna zakładała stworzenie mieszkania przestronnego, nowoczesnego, a przy tym z wydzielonym miejscem do spania, w którym nie brak przytulności i intymności.
Odbiorcą potencjalnym tej przestrzeni z uwagi na metraż oraz lokalizację stanowi singiel/ka lub para, która porusza się w dużym stopniu komunikacją miejską lub pracuje w pobliskiej Warszawie, gdzie z uwagi na relację apartamentu do Dworca- ma do tego duże ułatwienie i sposobność.
Jakie były oczekiwania inwestora?
Stworzenie uniwersalnego projektu, który wpisuje się w kanon przestrzeni estetycznej dla każdego odbiorcy, a przy tym wygospodarowanie kolejnego pokoju, zapewniając przestrzeń temu miejscu- jawiło się jako niemożliwe.
Typując wszystkie założenia projektowe, nie mieliśmy łatwego zamówienia. Mieszkanie w którym odbiorca przestrzeni nie jest znany, nigdy nie należy do łatwych zadań. Dodatkowo utrudniał i komplikował cały proces projektowy fakt zapewnienia przestronności temu miejscu, gdzie wydzielając wtórnie mieszkanie o metrażu niespełna 43m2, przestrzeń jaką otrzymamy jest zdecydowanie mniejsza.
Charakterystyka wnętrza
Projekt łódzkiego apartamentu wykonany został w stylu nowoczesnym z wplecionymi detalami stylu skandynawskiego.
Głównymi okładzinami apartamentu jest chłodne lastryko- które podkreśla surowość i elegancję obiektu, a zestawione zostało dla kontrastu, z dość chłodnym odcieniem szlachetnego i przytulnego drewna. Kolejną barwą jaka dominuje we wnętrzu jest biel, która jest ponadczasowa, stanowi tym samym delikatne tło dla skomponowanych elementów wnętrza, składających się na całość przestrzeni.
Wchodząc do mieszkania dostajemy się do holu, który porządkuje ruch i prowadzi nas na lewo do łazienki lub w głąb mieszkania- do dalszych pomieszczeń. Na wprost drzwi wejściowych, a dokładniej na ich osi, pojawia się lustro w stalowej ramie, malowanej proszkowo na biało. Kolejną nadrzędną rolą tego pomieszczenia jest możliwość przechowywania- za pomocą ukrytych zabudów meblowych, których korpusy podkreślone zostały przy pomocy delikatnych wertykalnych uchwytów meblowych. Kolorystyka jaka buduje tą przestrzeń to biel i szarość, biel ścian została tutaj przełamana surowością kafli lastryko oraz szarością szaf w zabudowie. Jedynym elementem ocieplającym to wnętrze to prążkowany welurowy puf, który dodaje przytulności.
Łazienka powstała w oparciu o użycie kafli lastryko, jednak o innym module- niż zastosowanych w holu, dekoracyjnych kafli o małym rastrze- stanowiących okładzinę wanny, bieli oraz jasnych szarości- użytych w zabudowie meblowej. Całość wzbogacona została o drewnopodobny blat w kolorze jasnego dębu, który umiejętnie ociepla to wnętrze oraz chromowane dodatki w postaci armatury- które stanowią w tym pomieszczeniu rodzaj biżuterii, podkreślając przy tym surowość i prostotę tego wnętrza. Toaleta mimo swojej niedużej przestrzeni zapewnia możliwość wzięcia kąpieli w wannie, lub przy pomocy parawanu nawannowego- użycia wanny jako prysznica. W tej przestrzeni znalazło się także miejsce dla pralki jak i suszarki w zabudowie, co w mieszkaniu w bloku i małych mieszkaniach wydaje się niezbędną potrzebą. Najbardziej strojnym fragmentem tego miejsca jest blat z dwiema szufladami, który zwieńczony został umywalką nablatową, do którego dostawiona została nowoczesna bateria podtynkowa. Na osi z umywalką powyżej pasa kafli lastryko zawisło lustro portal, które swoją formą przyozdabia to wnętrze, a przy okazji optycznie powiększa przestrzeń. Zwieńczeniem całości jest skromna, ale wytworna w swojej formie- wisząca lampa w postaci mlecznej kuli i chromowanych akcentach.
Kolejne pomieszczenie składające się na metraż tego apartamentu to komunikacja pozioma, która umożliwia dalsze poruszanie się i zdecydowanie do jakiego pomieszczenia dalej się udajemy. Na jej wyposażenie składa się prosta czarna konsolka, która przez swoją kolorystykę i formę, stanowi dość ważną rolę.
Następnym pomieszczeniem całego apartamentu, niezwykle ważnym, który stanowi trzon całego założenia- jest otwarty salon, który koresponduje z komunikacją poziomą i pozostaje w bliskiej relacji z kuchnią. Sposób wydzielenia salonu od kuchni jest na tyle symboliczny i otwarty, że możemy nawet pokusić się o stwierdzenie, że towarzyszy mu aneks kuchenny. Przestrzeń dzienna jest kompilacją części wypoczynkowej, ale i miejscem do spożywania posiłków. Pojawia się tutaj okrągły czarny stół, a do niego dostawione zostały trzy krzesła o tapicerowanym siedzisku i pełnym plastikowym oparciu- co jest połączeniem praktyczności z wygodą. Całość zwieńczona została dekoracyjną lampą na ruchomym, przegubowym ramieniu- co pozwala na dobre, odpowiednio dopasowane i właściwie nakierowane światło. Tłem dla stołu jest duże okno, z widokiem na okoliczne wieżowce i biurowce.
Część wypoczynkowa tego miejsca to miękka melanżowa sofa, której nowoczesna i delikatna forma, została przełamana zielenią tekstylnych dodatków w postaci poduszek, czy narzuty. Do kanapy przynależy czarny stolik kawowy, a także zabudowa na przeciwległej ścianie- na którą składa się szafka rtv wraz z telewizorem, wydzielony wiszący korpus szafki wraz z półką. Na prawo od opisywanej kompozycji użyty został nowoczesny, dekoracyjny grzejnik- o industrialnym charakterze. Oprawę okien stanowią zasłony w kolorze jasnoszarym, ale także żaluzje z poziomym układem lameli- w kolorze białym, które w tej samej formie- zdobią okno przy stole jadalnianym. Nad salonem zastosowana została prosta lampa, w białej kolorystyce, składająca się z dwóch ramion, które można dowolnie regulować i w ten sposób kierując światło w pożądanym kierunku i natężeniu.
Nie sposób pominąć, że bardzo ważnym zabiegiem projektowym w tym mieszkaniu odgrywa szklenie strukturalne, które pojawia się w postaci dwóch elementów. Stałego naświetla bocznego oraz narożnej szklanej struktury z rozwiernym skrzydłem. Podział tafli szklenia jest równie minimalistyczny jak pozostałe komponenty całego apartamentu. Fragmenty szklenia strukturalnego spaja w całość kompozycji- fragment ściany działowej, która od strony salonu została pokryta tapetą z subtelnym motywem ombre. Opisywana ściana stała się przy okazji tłem dla sofy i możliwością zawieszenia telewizora w sypialni- jeśli taka potrzeba się wyłoni.
Przez salon dostajemy się do kuchni. Przestrzeń ta mimo swojej niewielkiej powierzchni- trochę ponad 4m2, gwarantuje pełny niezbędny wachlarz możliwości- począwszy od zlewu, po zmywarkę, płytę indukcyjną, piekarnik, lodówkę z zamrażarką, po możliwie dużą ilość szafek do przechowywania, blat do przygotowywania posiłków, czy ich spożywania- w sytuacji serwowania szybkiego śniadania. Pomieszczenie to zostało stworzone także przy wykorzystaniu płaszczyzny lastryko, która wykańcza podłogę, pas międzyszafkowy wykorzystuje dekoracyjne kafelki, detale które podnoszą dodatkowo walory tego miejsca to między innymi chromowana bateria kuchenna. Całość tego miejsca podkreśla zastosowana kolorystyka płyt meblowych, gdzie dominującą rolę odgrywa kolor nude, a jego przytulność dodatkowo podbija drewnopodobna płyta meblowa, przełamując tym samym surowość kafli lastryko. Zwieńczenie zabudowy pasa dolnego odbywa się przy pomocy wspomnianych dekoracyjnych kafli, a kończy szafkami wiszącymi w ponadczasowej wersji białych płyt.
Ostatnim pomieszczeniem tego apartamentu jest sypialnia, która wydzielona została od salonu za pomocą opisanej przegrody szklanej strukturalnej i ściany działowej. W ramach jej powierzchni pojawia się wygodne dwuosobowe łóżko wraz z delikatnym, welurowym zagłówkiem. Towarzystwa dopełnia szafa na odzież. Obok łóżka dostawiony został stolik nocny, nad którym zawisła mosiężna lampa składająca się z dwóch mlecznych kul. Przytulność tego miejsca zapewniają tkaniny, oraz kremowa kolorystyka, która podkreślona została złotym odcieniem dodatków.
Kreacja tego mieszkania polega na użyciu szlachetnego, a przy tym surowego w odbiorze lastryko, przełamanego ciepłem drewna o wybarwieniu jasnego dębu. Koncepcja opiera się również na zastosowaniu kolorów ziemi, a miejscami w postaci mebli ruchomych lub dekoracji- wprowadzeniu ożywczej zieleni, która podkreśla tą przestrzeń. Stałe elementy wyposażenia stanowią delikatne i subtelne elementy, które mają zapewnić dobre miejsce dla wypoczynku i aurę dla życia. Jedyne elementy, które wywierają większy wpływ na przestrzeń to meble ruchome, które nie wywierają dużego wpływu na przestrzeń i samopoczucie domowników.
Ogromnym atutem tego mieszkania są dobrze doświetlone przestrzenie, dzięki zastosowaniu wielu dużych przeszkleń- co przez projekt zostało umiejętnie podkreślone.
Cały zamysł projektowy sprawia, że mieszkanie jest lekkie w odbiorze, a przy tym subtelne i delikatne, skrojone dla potrzeb i preferencji potencjalnego odbiorcy.
Jakie materiały zostały użyte w projekcie, w tym również dobór mebli – czym się kierowałaś?
Główne okładziny zastosowane w mieszkaniu to surowe kafle lastryko w delikatnej kolorystyce szarości, a także jasne wybarwienie paneli imitujących dębową klepkę. Całość uzupełniają dekoracyjne kafelki ceramiczne, subtelna tapeta z motywem ombre oraz minimalistyczny zagłówek tapicerowany- w odcieniu dymionego beżu.
Zabudowa meblowa jaka towarzyszy tej stylistyce wykorzystuje jasne szarości, kolor nude, drewnopodobną płytę meblową o jasnym, dość chłodnym wybarwieniu, a całość uzupełnia ponadczasowa biel. Dla kontrastu w mieszkaniu pojawiają się czarne elementy w postaci ruchomych mebli- stół, stolik kawowy, dekoracyjna konsolka, czy stolik nocny.
Ważnym elementem tego mieszkania i istotnym zabiegiem w budowaniu przestrzeni apartamentu jest szklenie strukturalne, które pojawia się tutaj w postaci szklanego narożnika z rozwiernym skrzydłem, a także nieruchomego naświetla bocznego, tworząc tym samym tło dla sofy.
Szklana przegroda i zasłony w sypialni, zapewniają możliwość wyodrębnienia pomieszczenia z części dziennej i zapewniają sferę prywatności lokatorom, jednak dzięki przezierności i subtelnym elementom konstrukcyjnym- nadal zapewniają lekkość i nie przytłaczają swoją formą.
Ważnym aspektem w budowaniu stylistyki są też zastosowane detale- w tym projekcie przejawiają się pod wieloma postaciami: w łazience są to chromowane elementy w postaci armatury, w sypialni mosiężne elementy pojawiających się tutaj części wyposażenia, w salonie kamienne i kamionkowe dekoracje, zaś w samej kuchni białe sprzęty AGD, które dla kontrastu zestawione zostały z ciepłem dekoracji z drzewa mango.
Skąd pomysł na takie oświetlenie we wnętrzu?
Kolejnym bardzo istotnym zabiegiem jest zastosowane światło, a właściwie jego oprawy. W większości są to proste, białe oprawy natynkowe- które są utożsamiane z nowoczesnością i minimalizmem. Pojawiają się w takich miejscach jak w holu, komunikacji, łazience czy kuchni, a dokładniej wszędzie tam gdzie mają zapewnić dobre doświetlenie, a przy tym pozostawać tłem dla stworzonej kompozycji. Nie można jednak zapomnieć też o dekoracyjnych oprawach, które pojawiają się w strategicznych częściach mieszkania. W ten oto sposób- w łazience w bliskiej relacji z lustrem zawisła, delikatna mleczna kula z elementami chromowanymi, która stała się świetnym dopełnieniem chromowanej armatury.
W sypialni dla pokreślenia przytulności użyty został plafon w mosiężnej odsłonie, a tuż nad szafką nocną swoje miejsce znalazła mosiężna obręcz z dwoma mlecznymi kulami, która gwarantuje nastrojowe, rozproszone światło i romantyczny klimat tej przestrzeni. Nad stołem do posiłków- zawisła lampa o charakterze industrialnym, czarnej oprawie i złotym wnętrzu klosza, która zamocowana jest na ruchomym ramieniu, co pozwala na dobre doświetlenie stołu i ukierunkowanie źródła światła. Ostatnia oprawa znajduje się w salonie, jest to delikatna, subtelna lampa, składająca się z dwóch ruchomych ramion, gdzie wartością dodaną są stylizowane żarówki.
Czy w projekcie były jakieś wyzwania? Np. konieczność wyburzenia ścian, zrobienia od nowa instalacji itp.
Projekt niósł kilka trudności. Po pierwsze stworzenie przestrzeni uniwersalnej. Ciężko w dobie dużej różnorodności, konkurencyjności, powszechnej teorii wolności- słowa i myśli, stworzyć miejsce które będzie odpowiednie dla każdego. Tak jak różne są osoby, tak samo różne są gusta, preferencje i potrzeby ludzi. Kiedy potencjalny lokator to nikt zdefiniowany, projektowanie staje się bardzo utrudnione, ponieważ przestrzeń powinna być skrojona na miarę konkretnej osoby, w zgodnie z ergonomią, ale niosąca walory estetyczne, które odpowiadają wrażliwości danego odbiorcy przestrzeni, tak by stworzyć odpowiednie warunki do mieszkania, odpoczynku, dobrego samopoczucia i przede wszystkim życia.
Kolejnym problemem była potrzeba wydzielenia w tej przestrzeni dodatkowego pomieszczenia- sypialni. Wiązała się ona z przemyśleniem najlepszego przebiegu ścian działowych, zastosowaniem ewentualnych innych przegród, które na taki efekt pozwolą, ale nadal utrzymując poczucie lekkości, swobody formy i dobrze doświetlonego wnętrza.
Skąd czerpałaś inspirację?
Inspiracją stały się potrzeby i wytyczne Inwestorki, ale także panujące trendy w architekturze, które okraszone zostały autorskim poczuciem estetyki i wrażliwości. Dodatkowo przy budowaniu koncepcji wnętrza za ograniczenie postawiłam sobie wykorzystanie kolorystyki palety ziemi i stworzenie subtelnej przestrzeni, takiej która dopasuje się do odbiorcy i będzie tłem dla życia codziennego.
O architektach:
Pracownia Architektoniczna O.S.A design powstała w 2019r. Celem jest stawianie czoła nowym trendom w architekturze i optymalizowanie zastosowanych rozwiązań w przestrzeni. Zajmujemy się projektami koncepcyjnymi, budowlanymi i wykonawczymi dla przestrzeni mieszkalnych i publicznych oraz przygotowujemy pełną dokumentację domów jednorodzinnych i zabudowy wielorodzinnej, aż po budynki biurowo-usługowe. Stawiamy na ergonomiczne, indywidualne, a przy tym ponadczasowe rozwiązania. Cenimy jakość, a za priorytet ustalamy zadowolenie naszych klientów. Więcej na: O.S.A design Pracownia Architektoniczna