Jest jasne i wypełnione mocnymi dodatkami, które harmonijnie urozmaicają przestrzeń. Mieszkanie znajduje się w kamienicy na Mokotowie w Warszawie. Jego projekt wykonały Anna Pydo i Justyna Szadkowska, architektki z pracowni Tatemono.
Mieszkanie ma 100 m kw powierzchni i charakteryzuje się centralnym układem, idealną ekspozycję na trzy strony świata, z której żadna nie jest północą. Lokal znajduje się w modernistycznej kamienicy na harmonijnie zabudowanej ulicy warszawskiego Mokotowa. Jest przestrzenne i pełne światła. Nowi właściciele czujnie dostrzegli potencjał tego wnętrza. Jednak konieczne było wprowadzenie zmian.
Poprzedni, przedwojenny rozkład pomieszczeń dzielił przestrzeń na strefę oficjalną i zapleczową dublując rozdmuchaną komunikację. Centralna część mieszkania pozostawała ciemna. Wprowadzone zmiany przestrzenne pozwoliły na otwarcie części dziennej, w której znalazła się również prosta kuchnia połączona z salonem przenikające się z powierzchnią komunikacji, która zyskała dodatkową funkcję otwartego gabinetu z pięknym fornirowanym biurkiem art deco o ciekawej przestrzennej formie.
Mieszkanie zyskało światło, nieobecne wcześniej w wydzielonych korytarzach. Sypialnia gospodarzy, dostępna przez śluzę z szaf ukrywających garderobę połączona została bezpośrednio z małą ale wygodną łazienką. Druga łazienka, skrywająca również pralnię dostępna jest z centralnej części mieszkania. Wejście do niej wkomponowane zostało w ścianę otwartej biblioteki – tłumaczą autorki projektu.
Materiały wykończeniowe konsekwentnie nawiązują do przedwojennego charakteru wnętrza. Dębowy tradycyjny parkiet, kamień, którym wykończona została ściana przy wejściu, nawiązują do przedwojennych wzorców. Wewnętrza stolarka drzwiowa została z pietyzmem odtworzona. Niemal wszystkie meble to wyszukane kolekcjonerskie egzemplarze vintage. Przy stole w kuchni stoją krzesła Kusch&Co, modułowa skórzana sofa Kill International, sofa i fotele na chromowanej konstrukcji projektu Johana Bertila Häggströma. Ich zestawienie dało interesujący, bezpretensjonalny efekt. Właścicielka z dużą wrażliwością dobierała oświetlenie wyszukując kolejne egzemplarze opraw na aukcjach oraz sklepach vintage.
Anna Pydo i Justyna Szadkowska od 2010 roku prowadzą pracownie architektoniczną Tatemono. Zajmują się kompleksowym opracowywaniem projektów architektonicznych różnej skali. Projektują budynki, wnętrza prywatne i komercyjne, meble i inne przedmioty użytkowe, jeden z nich został wyróżniony nagrodą Must Have na Łódź Design Festiwal. Współpraca z Piotrem Antonowem, projektantem graficznym i Franciszkiem Zakrzewskim, projektantem treści, zaowocowała powstaniem zespołu Tatemono_wystawy. Wspólnie zajmują się tworzeniem i projektowaniem wystaw.
Czytaj też: Mieszkanie | Warszawa | Wnętrza | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie
fot. Oni Studio, źródło: TATEMONO