Jasne mieszkanie w Warszawie. Ma 60 m kw. powierzchni

Nie jest zbyt duże, lecz młodej właścicielce pasuje jak ulał. Jasne mieszkanie znajduje się w Śródmieściu Warszawy. Jego jego projekt przygotowała architekt wnętrz Iza Gemzała z pracowni Prosty Plan. Z kolei za okienne aranżacje odpowiada polska rodzinna firma Marcin Dekor.

Mieszkanie o powierzchni 60  metrów kwadratowych znajduje się na jednym z nowych warszawskich osiedli zlokalizowanych niedaleko centrum miasta. Okna wychodzą na wewnętrzne podwórze, patio budynku, co skutecznie izoluje od gwaru miasta, natomiast sprawia, że sąsiedzi mogą sobie, szczególnie wieczorami, wzajemnie zaglądać do salonu czy sypialni. Tym bardziej kwestia odpowiednich dekoracji okiennych, które we wnętrzach zapewnią intymność, była istotnym elementem projektu. Ale wróćmy do początku.

Iza Gemzała, właścicielka pracowni Prosty Plan rozpoczęła  prace nad projektem jeszcze na etapie początków budowy. Wraz z klientką dokonały niezbędnych zmian w planach deweloperskich mieszkania. Dotyczyły one przede wszystkim układu funkcjonalnego pomieszczeń, a co za tym idzie rozmieszczenia gniazdek, oświetlenia, grzejników. Deweloper zastosował się do zaproponowanych zmian. Po kilku miesiącach, gdy zbliżał się termin oddania kluczy, właścicielka z Izą Gemzałą wróciły do pracy, tym razem nad aranżacją wnętrz. Względem pierwotnych planów w układzie ścian nie było rewolucji.

Zlikwidowałyśmy ściankę oddzielającą kuchnie od salonu, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Poza tym z gabinetu wydzieliłyśmy dodatkową wnękę na szafę od strony holu. W łazience zmieniłyśmy wannę na prysznic, co pozwoliło nam wykorzystać miejsce na pralkę i suszarkę. Dzięki temu poza toaletą zmieścił się również bidet, na którym zależało klientce – wspomina projektantka.

Właścicielka mieszkania pracuje w jednej z warszawskich korporacji. Chciała, aby mieszkanie było nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. “Jasne, kobiece” – takie określenia padały w trakcie wstępnych rozmów nad projektem wnętrz. Pragnęła czuć się w nim dobrze, mieć przestrzeń zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Zależało jej, aby aranżacja była ponadczasowa, wykonana z dobrych jakościowo materiałów.

Długo zastanawiałyśmy się nad poszczególnymi elementami, szukając idealnych połączeń. W końcu się udało i mogłyśmy przystąpić do realizacji projektu pod moim nadzorem – relacjonuje autorka projektu.

Mieszkanie ma służyć inwestorce przez lata, dlatego wybór materiałów wykończeniowych nie był przypadkowy. Brane były pod uwagę tylko te świetne jakościowo i o ponadczasowym wyglądzie. Nie bez powodu wybór padł na drewniany parkiet ułożony w jodełkę. Motyw jodełki stał się punktem wyjścia dla innych elementów we wnętrzu, na przykład oryginalnych frontów szafek kuchennych oraz tkaniny, z której uszyto zasłony w salonie.

Jodełka nadała charakter i ożywiła spokojne, niemal skąpane w bieli i pudrowym różu wnętrze – dodaje projektantka.

Elegancki marmur

Nie tylko wzór jodełki jest motywem przewodnim tego wnętrza. Drugim, przewijającym się przez wszystkie pomieszczenia deseniem jest rysunek marmuru. To nie tylko blat stolika kawowego w salonie, spiek chroniący ścianę nad kuchennym blatem oraz ściany w łazience, lecz również zjawiskowa tapeta w sypialni. Dzięki nim wnętrze nabiera bezpretensjonalnej elegancji.

Pomysły na dekorację okien pojawiały się równolegle do wyboru mebli i dodatków.

Projektując wnętrza, zawsze rozmawiam z klientami o dekoracji okien. Są one integralną częścią aranżacji tak samo jak meble czy podłoga. Dekoracje okien potrafią diametralnie zmienić charakter wnętrza. Dobrze dobrane wydobywają jego potencjał i dopełniają aranżację, a źle dobrane skracają lub obniżają pomieszczenie – wspomina projektantka pracowni Prosty Plan.


Iza Gemzała postawiła głównie na zasłony. W każdym pomieszczeniu są nieco inne, bo też inny jest charakter tych wnętrz. W sypialni zawisły grube, mocno zacieniające zasłony w dwóch kolorach, które idealnie współgrają z kolorystyką wnętrza. Tkanina skutecznie chroni przed promieniami słońca i wygłusza pomieszczenie, dzięki czemu śpi się znacznie lepiej.

W gabinecie zasłony są zdecydowanie lżejsze i mają za zadanie nadać przytulności nieco biurowemu pomieszczeniu. Uszyto je z tkaniny
z kolekcji tkanin recyclingowych. W salonie sporo się dzieje, więc postawiono na prostą, elegancką tkaninę z autorskiej linii Lifestyle by Iza Gemzała wyselekcjonowanej przez projektantkę dla Marcin Dekor. Ma ona ledwo zauważalny wzór jodełki, który koresponduje z podłogą i dekoracyjnymi frontami w kuchni. W aneksie kuchennym z kolei w oknie zawisły praktyczne rolety rzymskie sterowane półautomatycznie. One również wykonane są z ekologicznej tkaniny z recyclingu.

fot. Pion Poziom, źródło: Marcin Dekor

Czytaj też: Warszawa | Mieszkanie | Wnętrza | Minimalizm | Sypialnia | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły