Jasne, subtelne i z pomysłowymi rozwiązaniami. Mieszkanie zaprojektowała Anna Wajda – Szczęsna

Klient, który pierwotnie podjął współpracę z deweloperem i skorzystał z jego oferty na usługę wykończenia mieszkania pod klucz, ostatecznie zwrócił się do projektantki wnętrz z prośba o pomoc. Rok wcześniej, ta sama architektka projektowała dla niego mieszkanie w Poznaniu, a więc znała oczekiwania Klienta, jego styl i sposób pracy. Jak mówi, sam Klient przy każdym projekcie przejawia bardzo duże zaangażowanie, więc nie było problemu, że wykończenie mieszkania odbywało się 270 km od Poznania. Wnętrze zaprojektowała Anna Wajda – Szczęsna. 

Na zaprojektowanie tego mieszkania architektka nie miała wiele czasu. Mieszkanie to dwupokojowa przestrzeń idealna na weekendowe wypady, składająca się z niewielkiej przestrzeni komunikacji, aneksu kuchennego połączonego z jadalnią i częścią wypoczynkową, sypialni i łazienki. Na podstawie wstępnych inspiracji i moodboardów bardzo szybko określono kierunek stylistyczny, zestaw materiałów wykończeniowych i kolorystykę tego wnętrza.

“Na podłogę wybraliśmy żywicę epoksydową, większość zabudów meblowych została wykonana z brzozowej sklejki fornirowanej, pojawiły się też akcenty kolorystyczne. Łazienkę zdominowała plama żółtych płytek od Vogue Ceramica, a kuchnię błękit frontów niskiej zabudowy. W sypialni mocny akcent stanowią żółte kinkiety Flowerpot od &Tradition. Nie brakuje też kolorowych dodatków. Nie brakuje też dodatków w czerni, poza armaturą mamy tu graficzne czarne listwy przypodłogowe odcinające optycznie posadzkę z żywicy od ścian, czarny osprzęt elektryczny Berker seria 1930 oraz ciekawy element dekoracyjny – skrzydła drzwiowe wykończone czarnym obrzeżem.” – opisuje Anna Wajda – Szczęsna

Anna Wajda – Szczęsna zaproponowała, aby wyburzyć fragment ścianki działowej dzielącej korytarz i kuchnię. Tam zaprojektowała dwustronny mebel, z jednej strony mieszczący pojemne szafy na odzież wierzchnią i buty, a z drugiej – kryjący niską lodówkę, szafki kuchenne oraz ukryty za frontem dodatkowy blat roboczy, na którym stoi drobne AGD. Dzięki temu mogła zrezygnować z szafek wiszących w kuchni. Pas płytek wieńczy tylko płytka półka ze sklejki na przyprawy i dekoracje.


W łazience ze względu na małą powierzchnię zdecydowałam się na jak największe uporządkowanie wizualne przestrzeni. We wnęce ukryliśmy pralkę w zabudowie meblowej. Ponieważ zabudowa jest wykonana pod kolor ściany (w bieli) zlewa się ze ścianą. Podkreśliłam natomiast zabudowę stelaża wc  brzozową sklejką fornirowaną. Umywalka nablatowa oparta jest na stalowym stelażu od firmy EASY, który został delikatnie zmodyfikowany na nasze potrzeby. Dodaliśmy do stelaża uchwyt na papier toaletowy. Dzięki temu zabiegowi jeden element pełni kilka funkcji, a my uzyskujemy odczucie uporządkowanej przestrzeni już na starcie.

Posadzka z żywicy epoksydowej została wykonana w całości mieszkania, łącznie z łazienką i strefą prysznica. Dla kontrastu na ścianach zaproponowano mocne graficzne płytki od 41zero42 zestawione z żółtą płytką w kwadracie od Vogue Ceramica.

Na uwagę zasługuje też wyposażenie mieszkania – meble od świetnie rozwijającej się poznańskiej firmy NOO.MA (łóżko, stoliki nocne, stołek) oraz innych polskich firm: stoliki kawowe od NG design, rozkładany narożnik od Befame, a także elementy dekoracyjne jak betonowa misa od Muko Studio, akcesoria łazienkowe i kuchenne od Dabstory czy plakaty autorstwa Magdaleny Pankiewicz. To, co stanowi o wyjątkowości tego mieszkania, przy tak niewielkiej przestrzeni, to jego bogactwo w graficzna zabawę rzeźbiarskimi formami na tle jednorodnej posadzki z żywicy.

Wiele z mebli, czy dodatków wykorzystanych we wnętrzu znajdziecie również w sklepie whiteMAD – polecamy :) 

O pracowni:
Studio Wajda – założycielką i główną projektantką studio Wajda jest mgr inż. Anna Wajda-Szczęsna, absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, na kierunku Architektura i Urbanistyka. Doświadczenie zawodowe zdobywała między innymi w pracowni architektonicznej Insomia Szymona Januszewskiego, gdzie pracowała w latach 2010-2020, a praktyki odbyła m.in. w Meksyku i Hiszpanii. Uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej zdobyła w 2017 roku. Więcej na: studiowajda.pl

źródło: Studio Wajda (studiowajda.pl) / zdjęcia: Natalia Manczak (https://www.instagram.com/manczaknatalia/)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Miasto | Meble | whiteMAD na Instagramie