Jaworzno na weekend. Zielona perełka w sercu Śląska

Jaworzno na weekend? Czemu nie! Górnicze miasto w ostatnich latach staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem wypoczynku wśród zieleni. Nie bez powodu. W jednym z największych miast w Polsce aż 75 proc. powierzchni zajmują lasy i parki. Wśród nich także te powstałe w ostatnich latach. Dlatego wizyta w Jaworznie to świetna propozycja nie tylko na zbliżający się weekend oraz majówkę.
 
Słynny park Gródek nazywany “polskimi Malediwami”, jaworznickie planty stworzone na terenie byłej kopalni “Kościuszki”, park geologiczny GEOsfera czy 20-hektarowy park angielski ze strefą aktywnego wypoczynku – to tylko niektóre miejsca w Jaworznie, gdzie można wypocząć wśród zieleni. Już sama nazwa miejscowości kojarzy się z lokalną florą. Wzięła się bowiem od drzewa jawor, które licznie występuje na terenie miasta. Dziś górnicze miasto jest przez wielu uznawane za zieloną stolicę województwa śląskiego, a bioróżnorodność to niewątpliwy atut miejscowości. Nieliczni wiedzą, że w Jaworznie znajduje się nawet enklawa chomików europejskich zamieszkujących jeden z miejskich użytków ekologicznych, a od 2015 roku działa miejskich program ratowania tych zwierząt na terenie miasta. Aby popularyzować wiedzę o jaworznickich chomikach, w okolicy rynku można znaleźć także kilka pomników przedstawiających sympatyczne gryzonie. Być może niebawem staną się miejską atrakcją na miarę wrocławskich krasnali.

 
– Jaworzno to jednak nie tylko enklawa zagrożonych wyginięciem chomików. Obszarów chronionych jest kilka, a wyjątkowość przyrody czyni miasto miejscem atrakcyjnym dla pieszych i rowerowych wycieczek. Ze względu na bliskie położenie aglomeracji śląskiej i krakowskiej jest to świetne miejsce na weekendową wycieczkę poza miasto. Do Jaworzna można łatwo dojechać także ekologicznym transportem, a jest tu pięknie o każdej porze roku – mówi Filip Szatanik, rzecznik prasowy miasta zachęcając do wizyty w Jaworznie.
 
Wśród najbardziej znanych zielonych atrakcji Jaworzna jest park Gródek, czyli najsłynniejszy park na terenie miasta. Miejsce to powstało na terenie opuszczonego kamieniołomu Gródek, w którym niegdyś wydobywano dolomit. Lazurowa woda i kładka na zbiorniku Wydra przyciągają turystów i są najczęściej fotografowanym miejscem. Więcej na jego temat można przeczytać w artykule, który publikowaliśmy tutaj. Na temat parku Gródek nie trzeba pisać wiele więcej, gdyż jego zdjęcia mówią same za siebie.
 
Tężnia solankowa, place zabaw dla dzieci i kładka widokowa to natomiast tylko niektóre atrakcje Ośrodka Edukacji Geologiczno-Ekologicznej GEOsfera. Dawny kamieniołom stał się w ostatnich latach miejscem wypoczynku dla całych rodzin. Bliskość przyrody w ogrodach sensorycznych i uzdrowiskowa atmosfera to główne znaki rozpoznawcze GEOsfery położonej w niecce dawnego kamieniołomu wapieni triasowych Sadowa Góra. Jest to jednak nie tylko świetne miejsce rekreacji, ale również edukacji. W trakcie wydobycia kamienia wapiennego odsłonięto tu warstwy skał zawierające w sobie liczne szczątki szkieletowe mięczaków, głowonogów, ryb, a nawet kości prajaszczura sprzed 230 mln lat. W tym miejscu można zobaczyć także stanowisko paleontologiczne megariplemarków, będące kopalnym zapisem potężnych tropikalnych huraganów, które przetaczały się miliony lat temu przez ten obszar. Niezwykłe jest również bogactwo tutejszych roślin, dla których niepowtarzalnym tłem stały się ściany kamieniołomu.
 
Zielonym sercem miasta jest natomiast miejska strefa rekreacji na jaworznickich plantach, którą szczegółowo opisywaliśmy w tym miejscu. Na terenie po kopalni węgla „Kościuszko” powstała strefa wypoczynku z wodnym placem zabaw, gdzie można wypocząć w cieniu roślinności. Ponadto, by pokazać młodszym pokoleniom co znajdowało się na terenie plant, wybudowano makietę kopalni „Jacek Rudolf”. Założenie całości tworzy zespół zatopionych w zieleni okrągłych placyków połączonych ze sobą strumykami spływającymi do centralnej części.
 
Strefa chillout, kącik zakochanych czy miejsce aktywnego wypoczynku to natomiast niektóre z atrakcji najmłodszego w mieście parku, czyli parku angielskiego. Stworzono w nim szerokie alejki spacerowe, wśród których każda ma swoją nazwę – związaną z legendą miejską lub nazwę współczesną. Teren po hałdzie Piłsudski stał się kolejną miejską, zieloną oazą Jaworzna. A jest się czym pochwalić! To ponad 20-hektarowy obszar rekreacyjno-parkowy z alejkami i różnorodną, kwitnącą, kolorową roślinnością i miejscami dedykowanymi różnym aktywnościom. Warto odwiedzić także to miejsce planując wycieczkę do Jaworzna. Co oferuje Jaworzno na weekend? Zobaczcie!
 
Więcej informacji na temat zielonych miejsc wypoczynku w Jaworznie można przeczytać w artykułach publikowanych do tej pory w whiteMAD dostępnych tutaj. Warto także dodać, że miasto znalazło się na szóstym miejscu najbardziej zielonych miast w Polsce. Dodatkowe propozycje wypoczynku wśród zieleni znajdują się na stronie jaworzno.pl.

Czytaj więcej: Meble miejskie | Rośliny | Zieleń | Miasto | Park

Planty w Jaworznie 

Park Gródek w Jaworznie

GEOsfera w Jaworznie

Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: materiały prasowe UM w Jaworznie / Tomasz Zakrzewski – Archifolio
Temat: Jaworzno na weekend? Czemu nie!