Gdzie można najlepiej zjeść w Poznaniu, posmakować prawdziwych lodów, znaleźć ubrania od polskich projektantów, obejrzeć autorskie kino, nauczyć się rzemiosła, wziąć udział w warsztatach stolarskich, poskakać na trampolinie, poćwiczyć jogę i skończyć wieczór na dobrym disco? Oczywiście na Jeżycach!

To ciągle najlepiej rozwijająca się dzielnica Poznania, dzięki energii społecznych inicjatyw i niepowtarzalnej secesyjno-kolonialnej architekturze, która dzięki rewitalizacji znów zachwyca. Aby poznać wszystkie najciekawsze i najnowsze miejsca tej dzielnicy, trzeba koniecznie wziąć udział w wydarzeniu ChceJeżyce, które odbędzie się  21 maja w budynku Concordia Design. Poznańskie centrum designu przygotowało już trzecią edycję tej imprezy, której celem jest pokazanie w jednym miejscu,  jeżyckiego temperamentu. W programie m.in.: śniadanie filmowe, podchody miejskie, zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty rzemieślnicze, stylizacje, skoki na trampolinie, a także „Jeżycki Foodlab” – czyli dania inspirowane Rynkiem Jeżyckim oraz wieczorne disco. Powstanie też specjalna mapa punktów do obowiązkowego zobaczenia.

Skojarzenia z poznańskimi Jeżycami? Już dawno to nie tylko „Jeżycjada” czyli słynna saga Małgorzaty Musierowicz, ale przede wszystkim serce kreatywnych inicjatyw, oryginalnych barów i restauracji, pracowni rzemieślniczych rodzących się jak grzyby po deszczu obok tych kultowych miejsc, które działają od zawsze jak Kino Rialto, Amarant, Modena, czy oczywiście Rynek Jeżycki. ChceJeżyce to wydarzenie, które ten potencjał kreatywny i energię Jeżyc pokazuje w niezwykłym natężeniu – w jednym miejscu, podczas jednego dnia i w trakcie wspólnej imprezy. W trzeciej edycji spotka się aż 40 różnych inicjatyw, które zaprezentują swoją działalność w Concordia Design.

– Formuła ChceJeżyce jest bardzo otwarta. Chcemy poznawać miejsca, które pojawiły się na Jeżycach w ostatnich latach, ale przede wszystkim pokazaż jak wspólnie możemy działać, bawić się i żyć w tym mieście w ciekawy sposób. Concordia jako centrum designu zlokalizowana niejako na wejściu do tej dzielnicy i na co dzień otwarta na różne inicjatywy stała się w naturalny sposób gospodarzem tego jeżyckiego święta – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz właścicielka Concordia Design.

DSC_4632 M.Zakrzewski (small)

Co będzie się działo podczas trzeciej edycji ChceJeżyce?

Dzień rozpocznie się od śniadania filmowego z Short Waves Festiwal, po którym chętni wyruszą na zwiedzanie Jeżyc z przewodnikiem – wejść będzie można m.in. na teren zabytkowej ZAJEZDNI, której właściciel ZAJEZDNIA POZNAŃ został mecenasem wydarzenia. Jeżyckie podchody z mapą to z kolei propozycja dla tych, którzy wolą zwiedzać samodzielnie. Uczestnicy odwiedzą wskazane jeżyckie punkty i będą mieli do wykonania kreatywne zadania – na najszybszych czekać będą nagrody. Nie lada gratką będzie casting do filmu o Jeżycach, który  w tym dniu przeprowadzi działające w sercu dzielnicy studio filmowe – Guzikowcy. A miłośnicy gier planszowych zapewne odnajdą swoją wymarzoną rolę w jednym ze scenariuszy gier prezentowanych przez sklep Albertus.

Na Jeżycach świetnie rozwinęły się inicjatywy wspierające drobne rzemiosło. Podczas tej edycji wydarzenia będzie można zrobić sobie wraz z pracownią Wood & Job drewnianą skrzynkę na owoce. Uczestnicy będą mogli także wziąć udział w zajęciach jogi i tai chi lub poskakać na trampolinie, nauczyć się wiązać chustę, a nawet dopisać swoją myśl do zbioru dobrych jeżyckich zasad. Ukoronowaniem wydarzenia będzie „Jeżycki Foodlab” – czyli dania inspirowane Rynkiem Jeżyckim serwowane z pierwszej w Polsce mobilnej kuchni i wreszcie prawdziwe jeżyckie disco.
DSC_4570 M.Zakrzewski (small)

 

Już po raz drugi wydarzeniu ChceJeżyce towarzyszy projektowanie specjalnej mapy, która prezentuje subiektywny wybór najciekawszych jeżyckich miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Mapa będzie dostępna we wszystkich zaangażowanych w tę inicjatywę miejscach.

Program III edycji ChceJeżyce: 

10.30 – 12.00– Jeżyckie Śniadanie Filmowe z Short Waves Festival.
Śniadanie i pokaz filmów krótkometrażowych wybranych przez załogę festiwalu Short Waves, który oczywiście rezyduje na Jeżycach!

12.00 – 14.00– ChceJeżyce z przewodnikiem i mapą.
Zwiedzanie Jeżyc, m.in. teren zabytkowej Zajezdni tramwajowej.

12.00 – 14.00– Podchody jeżyckie.
Uczestnicy z mapami w rękach ruszają w poszukiwaniu kolejnych punktów, a w każdym mają specjalne zadania do wykonania (zapisy wkrótce).

12.00 – 15.00 -Prezentacje miejsc partnerskich czyli wielki kram jeżyckich różności.

M.in.:
– warsztat stolarski – robimy drewniane skrzynki na owoce z Wood & Job,
– warsztaty jogi z Martą Rybko,
– warsztat wiązania chusty z Matecznikiem,
– warsztat stylizacji z Projekt Iwona Rychlewicz,
– skoki na trampolinach z Zebra Fitness,
– wyklejanie wielkiego jeżyckiego jeża ze Sztuką na Winklu i Wytwórnią Sukcesu.

12.00 – 15.00-Jeżyckie rozgrywki z księgarnią Albertus.

12.00 – 15.00-Giełda plakatów filmowych z Kino Rialto.

12.00 – 15.00-Casting do filmu jeżyckiego z GUZIK OWCY Creative films.
Można wziąć udział w castingu i…czekać na rolę życia:)

20.00-Jeżycki Foodlab – dania inspirowane Jeżyckim Rynkiem serwowane z pierwszej w Polsce kuchni mobilnej. Wszystkie dania będą na bazie świeżych warzyw i produktów dostępnych na Rynku Jeżyckim. Będą buraczki, ziemniaki, szparagi, fasolka – w tradycyjnych i bardziej ekstrawaganckich wersjach.

 

 

A na zakończenie wieczoru jeżyckie disco.
Więcej informacji oraz zapisy na: https://www.facebook.com/events/1712286442379173/?active_tab=highlights
Partnerzy ChceJezyce 2016: Kino Rialto , ZakładgegoGUZIK OWCY Creative filmsSoda Hostel , Projekt Iwona RychlewiczCreowniaCukier PuderTramwajarz,Centrum AmarantRepublika Rytmu – szkoła muzyki rozrywkowejBrocci, ZEBRA FitnessNovamoda.plGruszka PietruszkaZakwasMikrobiznes na maksaSztuka na WinkluDziukiGeranium CaffèSkład Kulturalny,GRUV ART – TEATRCook Look BookMatecznikConcordia Print @BlubraKafe, AlbertusDesign Thinking PoznanPilates Marta Rybko, Equipo BagUkojenie – Centrum Dobrego SamopoczuciaStylizacje Wiktor J. BrzozowskiBar Walencja PoznańJeżyckie Centrum Kultury, Wytwórnia SukcesuSłodka & OstraFundacja Ad ArteWood_job.