Jednego dnia w Warszawie posadzono 2 tysiące drzew. Będzie więcej

Wśród nowych drzew jest lipa drobnolistna i klon jawor. Sadzonki trafiły do ziemi z pomocą przedstawiciela urzędu miasta Warszawy, placówek dyplomatycznych i organizacji samorządowych. Akcję zorganizowano w ramach platformy „Partnerstwo dla Klimatu”.

Dwa tysiące drzew będzie rosnąć na terenie Uroczyska Las Bemowo, który znajduje się na Bielanach. We wspólnym sadzeniu wzięli udział m.in. Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy, przedstawiciele zagranicznych ambasad w Polsce i podmioty zaangażowane w Partnerstwo dla Klimatu. Nad doborem odpowiednich gatunków oraz prawidłowym sadzeniem drzew czuwali również pracownicy Lasów Miejskich – Warszawa.

Walczyć ze zmianami klimatycznymi można na wiele sposobów. Zwiększanie powierzchni terenów zieleni i uzupełnianie ich nową roślinnością to jeden z nich. Dlatego cieszę się, że dziś możemy wspólnie – w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Święto Drzewa oraz jednocześnie w ramach Partnerstwa dla Klimatu – posadzić 2 tysiące drzew. Robimy to nie tylko dla siebie, ale też dla kolejnych pokoleń – to one będą oglądać, jak rośnie i rozwija się ten las. I to one będą mierzyć się z postępującymi zmianami klimatu – mówiła Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Na Bielanach posadzono lipy drobnolistne i klony jawory – rodzime gatunki dla tego siedliska. To kolejne drzewa, które w tym roku pojawiły się w Warszawie. Wiosną na terenach zarządzanych przez Lasy Miejskie – Warszawa posadzono w sumie ponad 26 tys. drzew i krzewów. Jesienią posadzonych zostanie 44 tys. kolejnych sadzonek drzew.


Partnerstwo dla Klimatu to platforma, w ramach której Warszawa z ponad 50 firmami i organizacjami szuka rozwiązań dla najbardziej palących wyzwań stolicy związanych ze zmianą klimatu i ochroną środowiska. Projekt został zapoczątkowany w 2008 r.

fot. Paweł Dąbrowski, źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Zieleń | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie