dom diament

Jednorodzinny dom jak diament. Ma 250 m kw. powierzchni

Dom, którego kształt przypomina diament zaprojektowali architekci z pracowni 314 Architecture Studio. Budynek znajduje się w miejscowości Voula w Grecji.

Dom H77 osadzony został na pochyłej działce u podnóża góry Hymettus. To region, w którym powstaje dużo domów jednorodzinnych, bo położony jest na przedmieściach Aten. Architekci określili swój projekt mianem “ekstrawertycznej rezydencji”, podkreślają jednak, że jej nietypowa forma umożliwia łatwą adaptację budynku na inne funkcje w przyszłości.

Kształt budynku przypomina diament. Architekci inspirowali się tradycyjną japońską techniką origami i nadali budynkowi dynamiczną formę, która wpisuje się w skaliste otoczenie. W sumie budynek ma cztery poziomy. Na najwyższej kondygnacji skrywa główną sypialnię właścicieli. Niżej urządzono sypialnie dzieci i pokoje dla gości. Na najniższym poziomie znajdują się pomieszczenia techniczne i parking. Właściciele mogą też korzystać z zewnętrznego basenu, który ma kształt trójkąta.

Elementem, który wyróżnia dom H77 są duże okna pokrywające wszystkie elewacje. Okna przysłonięto ruchomymi zasłonami z aluminium, które są otwierane i zamykane w odpowiednich momentach dnia. W upalne dni niwelują ryzyko przegrzania budynku i dbają o prawidłową wentylację. Całym systemem steruje komputer.


Dom jak diament został nominowany do nowej edycji konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Ciekawostki | Elewacja | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

fot. Panagiotis Voumvakis, źródło: EUMies Award