Jednorodzinny dom pod Krakowem. Jest jak nowoczesna stodoła

Jednorodzinny dom osadzony został na terenie gminy Czernichów pod Krakowem. Jego projekt przygotowali Tomasz Janiec i Kamila Fijałkowska-Janiec z pracowni MEEKO Architekci. 

Zaprojektowany dom jednorodzinny znajduje się w Przegini Duchownej, w zielonej i pagórkowatej scenerii w sąsiedztwie Rezerwatu Kajasówka, znanego z unikatowego zrębowego wzgórza wapiennego (wapienie górnej jury). Lokalizacja budynku odnosi się do wjazdu na działkę oraz do ekspozycji względem stron świata.

Forma architektoniczna składa się z dwóch brył zestawionych ze sobą w zwartej i półotwartej formie. Głównej bryle zlokalizowanej na piętrze architekci nadali wygląd nowoczesnej stodoły z dachem skośnym dwuspadowym o kącie nachylenia 45 stopni. Parterowa bryła jest rozwiązana w postaci rozbudowanego prostopadłościanu z niszą w strefie wejściowej oraz głębszym podcięciem w części południowo-zachodnim, gdzie mieści się zadaszony taras oraz otwory zamknięte ramami kontynuującymi obrys bryły.

Idea domu to połączenie wymagań inwestora oraz założeń projektowych wynikających z kontekstu działki. Koncepcja domu została podporządkowana podziałowi przestrzeni na prywatną, półprywatna i subiektywną wpisanymi w poszczególne części domu. Wjazd na działkę, poprzez delikatnie zaznaczone ogrodzenie prowadzi pod lekkim nachyleniem w kierunku domu, gdzie jest zlokalizowany dostęp do garażu na parterze oraz wejście główne – opisują architekci.

Po wejściu do środka domu znajduje się część dzienna wraz z otwartą kuchnią na salon otwartymi wiszącymi schodami na piętro oraz wyjściami na tarasy. Jeden z nich, pomocniczy znajduje się przy kuchni, drugi główny jest dostępny z salonu poprzez przesuwną szklaną ślusarką rozciągniętą na całą szerokość wnętrza. Ten zabieg podkreśla najbardziej otwartą i uczęszczaną część domu.


Od strony zachodnio-północnej znajduje się jeszcze jeden taras, bardziej prywatny i wymknięty od reszty, który jest swoistym półatrium bez zadaszenia. W środku tego tarasu rośnie ozdobne drzewo wraz z lawendą, które jest miejscem relaksu po wyjściu z części spa & welness zlokalizowanej w sąsiedniej części parteru domu. Zaraz przy tarasie głównym od strony południowo-zachodniej jest zaprojektowany niewielki basen, który rozszerza możliwości wypoczynku mieszkańcom w ciepłe dni. Po wyjściu na piętro, które jest zamknięte w bryle klasycznej stodoły znajdują się sypialnie wraz z łazienkami dla domowników. Dodatkowym atutem domu jest wykorzystanie stropodachu bryły parteru na tarasy użytkowe dostępne bezpośrednio z pokoi na piętrze.

Podcięcia łączą się ze sobą otulając budynek oraz integrują część z półatrium od strony północnej z otaczającą zielenią na działce. Akcentującym wykończeniem w pasie przyziemia są płyty kwarcytowe imitujące kamień naturalny oraz aluminiowe lamele malowane w ciemnografitowym kolorze od strony południowej w układzie pionowym. Budynek wykończony jest cienkowarstwowym tynkiem mineralnym w białym kolorze, a bryła główna „stodoła” wykończona jest ciemną blachą montowaną na rąbek stojący w ciemno grafitowym odcieniu. Stolarka okienna i drzwiowa w kolorze grafitowym nawiązując do bryły głównej.

W sumie powierzchnia budynku wynosi 225 m kw.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Kraków | Minimalizm | Elewacja| whiteMAD na Instagramie

źródło: MEEKO Architekci