Dom w Krynicy-Zdroju. W nim dwupoziomowa biblioteka

Czy może być coś przyjemniejszego niż rozsiąść się w wygodnym fotelu, z ulubioną książką w ręku i wsłuchiwać się w trzaskający ogień w kominku? A gdyby tak towarzyszył temu widok niezmąconej górskiej natury? Zespół architektów z Zakładu Usług Projektowo – Architektonicznych zaprojektował budynek, w którym otaczająca dom przyroda staje się jego nieodłączną częścią.

“Dom w górach” zlokalizowano w Krynicy-Zdroju, w województwie małopolskim. Skośny dach oraz drewniane wykończenie fasady nawiązują do tradycyjnych form budownictwa regionalnego. Budynek zaprojektował zespół architektów z pracowni ZUP-A. Ich głównym założeniem było stworzenie domu o prostej i funkcjonalnej formie, który w mało inwazyjny sposób wpisuje się w krajobraz. Część dachu przeznaczoną na zielony taras ukształtowano w taki sposób, aby razem ze zboczem wzniesienia tworzyły jeden spójny poziom.

Takie formowanie zielonego dachu wraz ze znacznymi przeszkleniami zapewniają wzajemne przenikanie się wnętrza i zewnętrza oraz gwarantują bliski kontakt mieszkańców z naturą – tłumaczą autorzy projektu.

Rozwiązanie wnętrza ma za zadanie stworzyć przytulną i rodzinną atmosferę. Budynek był projektowany na niewielkiej przestrzeni co pozwoliło w naturalny sposób ukierunkować układ wnętrza na kontakty z rodziną.

Dodatkowo dom posiada własną dwupoziomową bibliotekę, która prowadzi na zielony taras budynku. Na parterze zlokalizowano otwartą kuchnię, jadalnię i salon z gabinetem, natomiast piętro spełnia podstawowe funkcję jakie powinien mieć każdy dom. Elementem spajającym obie kondygnacje jest kominek obudowany ciepłym materiałem – drewnem. Poprzez użyte materiały i formę w naturalny sposób dom koresponduje z górzystym krajobrazem.

O architektach:
ZUP-A czyli Zakład Usług Projektowo-Architektonicznych to zespół projektantów poszukujący zawsze wyjątkowych rozwiązań. ZUP-A założona została przez architekta Filipa Gołasaz, grafika Damiana Machnika oraz Annę Adamowicz – architektkę wnętrz. Estetyka zmienia się z biegiem czasu dlatego wierzymy, że idea dobrze odpowiadająca na zadany problem pozostanie zawsze aktualna niezależnie od panującej mody. Będąc w stałej współpracy z geodetami, geologami, konstruktorami, projektantami instalacji, meblarzami i technologami tworzymy grupę, która potrafi sprostać każdemu wyzwaniu.” – czytamy na stronie architektów

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Polska | Las | Architektura | Wnętrza

Źródło: Zakład Usług Projektowo – Architektonicznych