Jednorodzinny dom zaprojektował architekt Adam Spychała, który trudni się w projektowaniu budynków z betonu. House no. 388, bo tak nazywa się dom to parterowy budynek usadowiony na liczącym 60 cm wysokości nasypie ziemnym.
Dom z betonu ma prostą i minimalistyczną formę. Kształtowana jest ona głównie przez zastosowanie surowego betonu, wykorzystanego w strukturze jak i wykończeniu. Dopełnieniem tego materiału są elementy elewacji wykonane z deski z drzewa sosnowego.
Charakterystyka tych dwóch materiałów, w połączeniu z minimalizmem zastosowanych rozwiązań formalnych w bryle obiektu, decydują o surowym klimacie całości – tłumaczy architekt Adam Spychała.
Jednorodzinny dom z betonu ma tylko 120 m kw. powierzchni. Mieszkańcy mogą korzystać z pomieszczenia gospodarczego, łazienki, pokoju połączonego z kuchnią i jadalnią, salonu oraz dwóch mniejszych sypialni z dostępem na platformę tarasu widokowego. Chcąc zadbać o poczucie prywatności domowników architekt zdecydował się na projekt systemu przesuwnych rolet, które w zależności od użytkowania i potrzeb mogą odsłonić duże przeszklenia lub zapewnić użytkownikom domu poczucie intymności i bezpieczeństwa.
Adam Spychała jest absolwentem Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując w kilku polskich i zagranicznych pracowniach architektonicznych. Pracuje w zawodzie, ale projekty, które zamawiają jego klienci, nie są tak odważne, jak betonowa seria, którą nieustannie tworzy. Na co dzień zajmuje się przygotowywaniem projektów bardziej komercyjnych. Betonowe domy są swego rodzaju odskocznią od realiów rynku i hołdem dla kontrowersyjnego nurtu. Projekty Adama Spychały publikowaliśmy już kilkukrotnie zarówno w papierowym wydaniu magazynu whiteMAD jak i online. Jednym z naszych ulubionych jest Dom 276, o którym pisaliśmy w tym artykule.
Czytaj też: Beton | Dom | Dom jednorodzinny | Brutalizm
źródło: Adam Spychała