Jednorodzinny dom z cegły. To projekt pracowni Eureka Architekci

Budynek znajduje się w Marianowie pod Warszawą. Jego projekt powstał w pracowni Eureka Architekci. Dom zbudowano z cegły, którą pozyskano z dawnej piekarni.

Ten projekt pokazuje, że dom ze starej cegły może dobrze wyglądać w nowoczesnym wydaniu. Budynek zaprojektowali Maria Kopczyńska-Martinez oraz Daniel Martínez García. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 190 m kw. Kształt budynku przypomina połączone pośrodku dwa klasyczne domy z dwuspadowymi dachami. Jedna część wyróżnia się śnieżnobiałą elewacją, a druga surową cegłą.

Dom powstał dla pięcioosobowej rodziny. To miejsce, która sprzyja wypoczynku. Budynek znajduje się bowiem na skraju Puszczy Kampinoskiej, a właściciele mają las na wyciągnięcie ręki. W projekcie budynku ważne znaczenie miało połączenie go z przyrodą, minimalna ingerencja w otoczenie. Dlatego drzewa rosną tak blisko domu.

Co ciekawe cegła, która zdobi elewację pochodzi z rozbiórki praskiej piekarni. Zamiast na śmietnik trafiła na plac budowy. Taka cegła jest cięta na mniejsze fragmenty i w postaci płytek trafia na elewację.


Budynek ma dwie kondygnacje. Od strony frontu znajduje się główne wejście oraz garaż. Strefa dzienna zaplanowana została na parterze. To salon połączony z aneksem kuchennym i z jadalnią w narożniku. Na parterze jest jeszcze pokój. Część prywatna domowników urządzona została na piętrze. W sumie znalazły się tam trzy sypialnie.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Cegła | Historia | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Dom z cegły – fot. Aneta Mikulska, źródło: Eureka Architekci

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły