Dąbrowa Górnicza

Jedyny w kraju Festiwal Detalu Architektonicznego po raz trzeci w Łodzi

W dniach 10-18.09.2021 r. Łódź po raz trzeci będzie gościć jedyny w kraju Festiwal Detalu Architektonicznego – DetalFest. Na bieżącą, trzecią edycję złoży się 14. wystąpień badaczy i popularyzatorów architektury oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących, w tym warsztaty dla dzieci i dorosłych, spacery i wystawy. Tegoroczna edycja DetalFestu odbywa się pod hasłem przewodnim „nie-miasta”, odwołując się do fenomenów obecnych poza dużymi miastami.

Celem wydarzenia jest popularyzacja zagadnień związanych z detalem architektonicznym, traktowanym możliwie szeroko – od zdobień na budynkach, przez symbolikę, po materiały czy technologię ich wykonania. Trzecia edycja Festiwalu DetalFest odbywa się pod hasłem przewodnim „nie-miasta”.

– Moją intencją jest zwrócenie uwagi na obecną na wsiach architekturę i sztukę w przestrzeni publicznej, a także na dziedzictwo środowiskowe, w rozumieniu przyrody towarzyszącej działalności człowieka – mówi Maria Nowakowska, dyrektorka Festiwalu. – Wieś oglądamy często przez pryzmat stereotypów czy wyobrażeń; najwyższy czas przyjrzeć się jak naprawdę funkcjonuje ta przestrzeń.

Wśród prelegentów Festiwalu znaleźli się zarówno akademicy, jak i osoby zajmujące się popularyzacją architektury poza murami uczelni. Zakres tematyczny jest szeroki – od nietypowych materiałów budowlanych, po projektowanie dla zwierząt.

– Program podzieliliśmy na trzy bloki – kontynuuje Nowakowska. – Głównym są „nie-miasta” – w tej części odbędzie 10 wystąpień dotykających na różne sposoby architektury i sztuki tworzonej poza dużymi ośrodkami. Zajmujemy się szerokim spektrum tematów – od symboliki zakorzenionej w wierzeniach ludowych, przez remizy strażackie i barokowe domy podcieniowe, po budynki tworzone z egzotycznych z naszego punktu widzenia materiałów, takich jak plecionka, węgiel czy kości zwierząt. Dwa mniejsze bloki poświęcone są małym miastom i projektowaniu dla zwierząt. W toku prac nad programem zobaczyliśmy, że pokazywanie wsi bez kontekstu przyrodniczego i bez odniesienia do dawnych miast wojewódzkich będzie zakłamywało obraz.

Rozeta, fot. Piotr Znaniecki

Oprócz wystąpień organizatorzy przygotowali szereg atrakcji towarzyszących. Odbędą się nieodpłatne warsztaty rzemieślnicze dla dorosłych, plastyczne dla dzieci, dyskusje, wystawy, a także spacery, pokazujące zarówno dziedzictwo środowiskowe, jak i antropogeniczne.

Główne wydarzenia festiwalowe odbędą się w przestrzeniach partnera wydarzenia – Muzeum Miasta Łodzi, czyli w pałacu Izraela Poznańskiego w pobliżu Manufaktury. Festiwal DetalFest organizowany jest przez Detal w Mieście we współpracy z Fundacją 2035. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Miasta Łodzi, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Honorowym Patronatem objęła DetalFest Prezydent Miasta Łodzi, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Architektury, Instytut Architektury oraz Centrum Architektury.

Wśród patronów medialnych znaleźli się: Architektura i Biznes, Architektura Murator, Autoportret, Herito, Kalejdoskop, Kalejdoskop Kultury, Notes na 6 Tygodni, RZUT, Spotkania z Zabytkami oraz magazyn whiteMAD. Program wydarzenia oraz listę prelegentów mona pobrać klikając TUTAJ.

Czytaj też: Wydarzenia  | Detal | Łódź | Kultura | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

fot. Maria Nowakowska, źródło: materiały organizatora