Za nami kolejna rozmowa w ramach Future Builders – cyklu spotkań z architektami. Gościem ostatniego był portugalski architekt Álvaro Leite Siza, który na swoim koncie ma liczne realizacje budynków użyteczności publicznej, ale też projekty mebli i przedmiotów codziennego użytku.
Álvaro Leite Siza w 1992 roku zdobył nagrodę Pritzkera, która w środowisku architektów uznawana jest za „architektonicznego Nobla”. Nic w tym dziwnego – Portugalczyk słynie z nieszablonowego podejścia do architektury, a jego projekty często o dekady wyprzedzają trendy w branży.
Platforma Future Builders (future-builders.com) to miejsce dialogu na temat przyszłości światowej architektury. Pomysłodawcą cyklu rozmów jest Aluprof – jeden z europejskich liderów branży systemów aluminiowych dla budownictwa. Firma uruchomiła Future Builders, aby dzięki rozmowom zachęcać do aktywnego działania na rzecz redukowania negatywnego wpływu budownictwa na środowisko.
Jak może wyglądać przyszłość architektury i budownictwa? Swoimi spostrzeżeniami w tej kwestii podzielili się już Robert Konieczny, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Bogdan Zaha. Rozmowy z nimi prowadził dr Piotr Żabicki – architekt i redaktor naczelny magazynu Zawód: Architekt. Do tego eksperckiego grona dołączył Álvaro Leite Siza. Rozmowę zarówno z nim jak i z pozostałymi architektami można obejrzeć na stronie future-builders.com, lub posłuchać w serwisie Spotify klikając TUTAJ.
Podczas rozmowy poruszony został wątek współpracy architektów z inwestorami oraz tego, w jaki sposób architekci mogą wpływać na ostateczny kształt budynków, aby były przyjazne środowisku? Z jednej strony muszą pamiętać o ekonomicznych ograniczenia, a z drugiej o zmianach klimatycznych.
Inwestor przychodzi do architekta z pewnymi problemami do rozwiązania. Architekt musi wyjaśniać mu, jak wiele rzeczy ma znaczenie. Nie tylko organizacja przestrzeni, ale również relacje architektury z krajobrazem i środowiskiem. Architekt musi wskazać, jak istotne są proporcje, oświetlenie i materiały. Konieczny jest ciągły dialog.
Álvaro Leite Siza wprost wskazuje, że w przyszłości architekci będą musieli stać się edukatorami inwestorów i krytykuje zjawisko agresywnego zagęszczania miast, z których znikają naturalne tereny zielone, ustępując miejsca nowym osiedlom. Jako przykład podał swoje rodzinne Porto w Portugalii.
Czy chroniąc zasoby planety powinniśmy przestać budować tak dużo nowych obiektów, a wykorzystywać te istniejące?
Tak, to bardzo ważne, by zachowywać dziedzictwo i jego istotę. Budownictwo ma oczywiście ogromne znaczenie, pozwala rozwijać się krajom, ale należy budować z głową, kierować się mądrymi planami zagospodarowania przestrzennego. W tym miejscu ogromną rolę odgrywają władze, które przygotowują takie plany.
Álvaro Leite Siza był też pytany o udział w projekcie Future Builders:
Chcę by wszyscy razem zaczęli tworzyć lepszą przestrzeń do życia, starali się doskonalić przyszłość. Powinniśmy rozmawiać nie tylko indywidualnie, powinniśmy otwierać się na świat, traktować przyszłość jako globalny problem i szukać rozwiązań jako globalna społeczność.
Całą rozmowę z architektem znajdziecie na stronie future-builders.com.
Czytaj też: Architektura w Polsce | Urbanistyka | Ekologia | whiteMAD na Instagramie
źródło: Future Builders