Jej wielkość imponuje. Nowoczesna willa projektu architektów studio ADR

Ma tysiąc metrów kwadratowych powierzchni. Nowoczesna willa projektu studio ADR znajduje się w mieście Kostelec nad Orlicí w północnych Czechach, zaledwie 20 kilometrów od polskiej granicy. Dla architektów zaprojektowanie tak dużego domu było wyzwaniem. Zobaczcie, jak to zrobili.

Willa powstała w miejscu, w którym kiedyś działała cegielnia. Inwestor wypatrzył działkę, kiedy latał w okolicy swoim helikopterem. Miejsce go zafascynowało, dlatego błyskawicznie kupił działkę i zlecił budowę domu. Aby wybrać najlepszy projekt zorganizował konkurs architektoniczny, w którym rywalizowały trzy pracownie.

Nasza pracownia zaproponowała projekt, którego główną ideą było wykorzystanie otworów domu do udostępniania widoków na poszczególne szczyty Wyżyny Czeskiej. Centralny korytarz domu oferuje widoki na górę Říp i ruiny gotyckiego zamku Hazmburk; jadalnia i kuchnia zapewniają panoramiczny widok na całą Wyżynę – mówią autorzy projektu.

nowoczesna willa


Inwestor zamówił przygotowanie projektu dużego kompleksu mieszkalnego, w którym będzie mogła mieszkać cała jego rodzina. W ramach inwestycji powstał też niewielki budynek zarządcy nieruchomości. Oprócz willi w planie znalazła się winnica z piwnicą do przetwarzania winogron, boisko sportowe, stajnie i hangar dla helikoptera. Co ciekawe, z pierwotnego budynku cegielni zachował się jedynie komin. Architekci postanowili wykorzystać cegły z rozebranego komina do budowy piwnicy na wino.

Projektanci z biura ADR zaproponowali płaski, ale bardzo długi budynek. Chcieli, aby dom oglądamy z daleka nie rzucał się w oczy i nie przysłaniał krajobrazu. Powstała monolityczna jednopiętrowa bryła ze starannie dobranymi powierzchniami z kamienia i drewna. Projekt kładzie nacisk na proste i czyste wnętrze, ściśle łącząc przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną. Architekci wykorzystali też dach, na którym powstał duży ogród.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Apartament | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Nowoczesna willa – fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com