Jesienna kolekcja od szwedzkiej marki COS

Kolekcja marki COS jesień – zima 2019 skupia się na dwóch kluczowych koncepcjach związanych z eksploracją skali. Brutalistyczne podejście oparte na mocnych, łamanych liniach monumentalnej architektury dopełnia się ze spokojnym nastrojem ucieczki do natury.

W nowej kolekcji marka COS zwraca uwagę, że świat człowieka i świat przyrody łączą się w jedność. To kolekcja o kontrastujących formach i zmysłowym bogactwie, w której mocne struktury i miękka płynność przeplatają się z przesadzonymi proporcjami, a naturalne i innowacyjne materiały nadają sylwetkom architektonicznego szyku.

Nowa metoda projektowania zwraca się ku delikatności konstrukcji i dekonstrukcji, eksploatując obszerne bryły i tworząc efektowne skale. Skośne linie ramion nadają odważną rzeźbiarską formę odzieży męskiej, podczas gdy mankiety, troki i paski dodają wyrobom uniwersalności i pozwalają na ich swobodne dopasowanie do sylwetki. Elementy odzieży damskiej wydają się nieskomplikowane, ale to właśnie bezkompromisowa prostota stanowi o ich niezwykłej śmiałości.


Sezonowa gama kolorystyczna nawiązuje do dwóch kluczowych tematów kolekcji. Jej podstawą jest industrialna szarość uzupełniona gamą łagodniejszych odcieni, takich jak kamień i beż, które wprowadzają subtelną lekkość do zimowej palety. Skala szarości została ocieplona głęboką rdzą i śliwką.

Kolekcja eksploruje tradycyjne formy ubrań, zredefiniowane z dbałością o detal i kunszt wykonania. W obu koncepcjach pojawiają się plisy odwołujące się do formy kiltu – do kolekcji damskiej wprowadzono zarówno motyw spódnicy wykonanej z lekkiej, umożliwiającej ruch tkaniny, jak i wykonaną z gęstej wełny gotowanej sukienkę z charakterystycznymi plisami. W kolekcji męskiej kilt nawiązujący do klasycznego, utylitarnego fartucha, zestawiono z czarnymi spodniami i klasyczną białą koszulą w nowoczesnym stylu.

Tradycyjne i zrekonstruowane elementy odzieży tworzą w tym sezonie odrębny motyw przewodni; dekolty dają się dopasowywać, fasony są luźne i wyciągnięte, a podniesione pasy pozwalają uzyskać efekt prostej lub delikatnie wciętej talii. Watowana odzież wierzchnia zapewnia podwójną funkcjonalność – wyjmowane sekcje pozwalają na alternatywne stylizacje, zapewniając jednocześnie “kokonową” ochronę przed żywiołami.

Szeroka gama akcesoriów wnosi nową perspektywę stylistyczną; torby są fakturowane – z wierzchami watowanymi, aby nadać im masy i objętości, lub perforowanymi – aby intrygować właściwościami dotykowymi. Tu także konstrukcja wychodzi na pierwszy plan; asymetryczne elementy i surowe, czyste cięcia są charakterystyczne dla wszystkich modeli. Kluczowe modele akcesoriów to pikowana skórzana torebka z podwójnymi uchwytami, sznurowane damskie brogi z pikowaną podeszwą i skórzane męskie buty z kwadratowymi noskami. Biżuteria ucieleśnia sens kolekcji opierając się na zaokrąglonych kształtach. Kolczyki, spinki do włosów i naszyjniki mają miękkie, organiczne formy zachowane w odcieniach śliwki i ciemnej rdzy.

Kolekcja odzieży dziecięcej nawiązuje do sezonowych inspiracji przez swobodne i zaokrąglone formy kształtujące sylwetkę. Watowane i fakturowane materiały są cechą charakterystyczną kurtek, dzianin i sukienek, w których bezpretensjonalność łączy się z pełną funkcjonalnością.