Jest bardzo naturalny. Nowy park w Poznaniu właśnie został otwarty

Nowy park powstał przy ul. Dolna Wilda. Radni zdecydowali, że będzie on nosić imię Bambrów Poznańskich.

Nowy park ma powierzchnię, która wynosi 2,6 ha. Jest zlokalizowany na Dębcu, u zbiegu ulic Dolna Wilda i Orzechowej. W miejscu, w którym przed laty istniały ogródki działkowe. Nowy park oświetlają lampy solarne, a same alejki wykonane zostały z nawierzchni wodoprzepuszczalnej z kruszywa naturalnego.

To drugi park zbudowany w Poznaniu od podstaw, po parku Rataje…Teren parku na Dębcu został podzielony na trzy strefy – przestrzeń ciszy i spokoju, gdzie można sobie odpocząć wśród klombów i kwiatów, plac zabaw oraz wybieg dla psów. Każdy, kto odwiedzi park znajdzie tutaj miejsce dla siebie – powiedziała Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Park na Dębcu ma być miejscem wypoczynku i rekreacji dla okolicznych mieszkańców. Dlatego przygotowano tam infrastrukturę dla możliwie wielu form aktywności. Na obrzeżach, w części północnej zlokalizowany został tor agility z miejscem do wyprowadzania psów. W strefie dziecięcej aktywności ruchowej ustawiony został ogromny dinozaur diplodok, tuż pod nim urządzono plac zabaw.

Centralna i południowa część parku zostały zagospodarowane zielenią. Głównym elementem kompozycyjnym jest klomb z ozdobną rabatą składającą się z roślin mało wymagających, przystosowanych do warunków miejskich. Miejsce to polubią osoby poszukujące ciszy i spokoju. Elementem kompozycyjnym parku są również przemyślnie przeplatające się alejki z zielenią towarzyszącą i aleją główną wyróżnioną szpalerem drzew – idealne do spacerów i biegania.

W budowie parku wzięli również udział Port Lotniczy Ławica sadząc jako rekompensaty szpaler grabowy przy ul. Dolna Wilda złożony ze 198 drzew oraz Parafia Błogosławionej Piątki Poznańskiej sadząc 67 drzew jako nasadzenia rekompensacyjne. Koszt realizacji parku wyniósł prawie 4 mln zł (około 755 tys. zł pochodziło z PBO).


Podczas wtorkowej sesji miejscy radni zdecydowali, że park przy ul. Dolna Wilda będzie nosić imię Bambrów Poznańskich. Nazwa nawiązuje do ludności niemieckiej, pochodzącej z okolic Bambergu, którzy w XVIII w. zostali sprowadzeni przez władze Poznania, aby zasiedlić podmiejskie wsie, wyludnione podczas wojny północnej i epidemii cholery (dziś większość z nich znajduje się w granicach miasta). W tym roku świętowana jest 300. rocznica przybycia niemieckich osadników do Wielkopolski.

Park przy ul. Dolna Wilda jest drugim w Poznaniu, który został wybudowany od podstaw po 1989 r. W grudniu 2018 r. zakończyły się prace w parku Rataje. Realizowane są kolejne tego typu inwestycje. Dobiega końca budowa parków przy ul. Browarnej oraz ul. Głuszyna i renowacja Lasku Dębieckiego, trwają prace związane z rewaloryzacją parku Drwęskich.

fot. UM Poznań