Park Swojczycki Czarna Woda we Wrocławiu

Jest bardzo naturalny. Park Swojczycki Czarna Woda we Wrocławiu już otwarty

Mimo że na eksplozję zieleni tutaj musimy poczekać do wiosny to już teraz jest atrakcyjny i bardzo naturalny. We Wrocławiu otwarto Swojczycki Park Czarna Woda. To projekt, który zrealizowano w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Park Swojczycki Czarna Woda to zielony teren między ulicami: Swojczycką, Gospodarską, Miłoszycką i Ludową. Pełno tam starych drzew, ptaków, jest też mały staw, który jest pozostałością starorzecza. Do tej pory miejsce było zaniedbane i odwiedzane przez nielicznych. Teraz w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zmieniło się. Zostało uporządkowane i urządzone w zgodzie z naturą.

Realizacja projektu była sporym wyzwaniem. Prace wykonywane były w trudnym terenie, mocno zadrzewionym i wąskim. Przed przystąpieniem do prac budowlanych należało najpierw usunąć śmieci i gruz.

Budowlańcy używali naturalnych materiałów, głównie drewna i kamienia. Część obumarłych drzew i pni, które nie zagrażają bezpieczeństwu ludzi pozostała w parku spełniając nadal swoją funkcję w ekosystemie – powiedział Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Projekt parku opracowali architekci z poznańskiej firmy Elektrownie Wodne Zeneris. Projektanci chcieli w minimalnym stopniu ingerować w przestrzeń, dlatego większość spacerowych ścieżek wytyczono na specjalnych podwyższeniach. Przy drewnianych ścieżkach pojawiły się edukacyjne tablice w formie totemów. Znajdują się na nich informacje o występujących gatunkach ptaków. W parku ustawiono także ławki i leżaki. Drewniane ścieżki uzupełniają aleje wykonane z kruszywa, a naturę podziwiać można też z pomostów widokowych.


Prace przy parku prowadziła firma Tribud z Rogoży pod nadzorem dendrologa Radosława Urbana oraz ornitolog Katarzyny Jasnosz. Przed przystąpieniem do inwestycji każde drzewo zostało indywidualnie ocenione właśnie przez tych specjalistów. W konsultowaniu brała udział też Rada Osiedla i liderka projektu WBO. Co istotne była to pierwsza inwestycja w całości prowadzona już według wytycznych z „Karty informacyjnej do standardów ochrony drzew w inwestycjach”, którą wprowadził Wrocław, aby jeszcze lepiej chronić zieleń. O tym, czym jest wspomniana karta pisaliśmy w tym artykule.

źródło: UM Wrocław