Jest bardzo naturalny. Plac zabaw w Parku Dolinka Służewska już otwarty

Nie ma tu plastikowych elementów. W Parku Dolinka Służewska otwarto nowy plac zabaw. Zaprojektowany został tak, by dzieciom umożliwić maksymalny kontakt z naturą.

To pełne zieleni miejsce, które umożliwia dzieciom kontakt z przyrodą i zabawę. Ważnym akcentem są tu edukacja ekologiczna i nawiązanie do historii tego terenu, czyli krajobrazu wsi Służew. Dzieci z pobliskich osiedli mogą z niego korzystać oraz czerpać inspirację podczas lekcji przyrody w terenie.

Plac zabaw pod względem formy i kolorystyki dobrze wpisuje się w pejzaż parku. Ma on charakter naturalny – nie znajdują się tutaj żadne sztuczne materiały i nawierzchnie, wyposażenie oraz urządzenia zabawowe wykonane są z drewna.

Teren placu zabaw jest wypełniony zielenią. Pracownicy Zarządu Zieleni posadzili tu tysiąc krzewów m.in. derenie, porzeczki, agrest, leszczyny i tawuły. Pojawiło się również ok. 1,3 tys. bylin, m.in. podgryczniki, złocienie, dzwonki, chabry, konwalie, jeżówki, bodziszki, rumianki, jasnoty, maki, bylice, malwy i niezapominajki. Pojawiła się tu również młoda jabłoń i śliwa, które zakwitną wiosną.

Plac zabaw podzielony został na dwie strefy. Pierwsza określona została nazwą „W starym ogrodzie” oraz strefę sprawnościową, które zostały połączone ścieżką edukacyjną dedykowaną przyrodzie parku. Znajdują się tu tablice edukacyjne, dzięki którym dzieci będą mogły poznać rodzime gatunki ptaków i drzew, a także dowiedzieć się, jaki jest czas trwania rozkładu poszczególnych odpadów. W obu strefach ustawiono ławki, na których będzie można odpocząć po intensywnej zabawie.

Strefa „W starym ogrodzie” – tak nazywa się część przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 lat. Strefa zlokalizowana jest w obrębie pozostałości dawnego sadu i nawiązuje do krajobrazu wsi Służew. Znajdują się tu atrakcyjne drewniane elementy, np. mini domek zabawowy w stylu dawnej zabudowy wiejskiej tych okolic, szałasy wiklinowe, urządzenia do zabawy piaskiem czy naturalne kłody i pniaki.


Strefa „Sprawnościowa” – przeznaczona jest głównie do wypoczynku czynnego. W obrębie polany została zlokalizowana część przeznaczona na bardziej aktywne formy spędzania czasu. Znaleźć można tu przede wszystkim urządzenia do zabaw zręcznościowych, np. „małpi gaj” zbudowany z połączonych belek i lin służących do wspinania, zjeżdżalnię, tunele, huśtawki czy mostki. Plac zabaw w Parku Dolinka Służewska stanowi zrealizowany przez Zarządu Zieleni m.st. Warszawy projekt z Budżetu Obywatelskiego pn. „Ogrody deszczowe i naturalne place zabaw na terenie m.st Warszawy, w tym plac zabaw w Parku Dolina Służewiecka”. Na projekt zagłosowało niemal 11 tys. mieszkańców Warszawy.

Czytaj też: Warszawa | Dzieci | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy