brutalistyczny dom

Jest bardzo nietypowy. Brutalistyczny dom pod lasem

Brutalistyczny dom zaprojektował Adam Spychała, który słynie z projektowania majestatycznych domów z betonu. Jego nowy projekt to “Dom 373”.

Przedstawiany projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego jest odzwierciedleniem cech, którymi kiedyś charakteryzowała się dacza – popularny niewielki budynek mieszkalny, który zlokalizowany jest najczęściej poza miastem. Dacze służą wypoczynkowi na łonie natury i taka właśnie idea stoi za projektem tego domu.

Dacza we współczesnej interpretacji Adama Spychały to brutalistyczny dom utrzymany w surowym charakterze odpowiadający otaczającej przyrodzie. Projektant zaproponował ostrą, zwartą i dynamiczną formę architektoniczną. Dzięki masywnym podporom unoszącym część użytkową nad powierzchnią terenu, całość sprawia wrażenie bycia w ciągłym ruchu.

Tak jakby budynek niczym piechur z plecakiem mógł o własnych siłach wędrować i zabierać swoich mieszkańców w najdziksze i najbardziej niedostępne miejsca na ziemi – opisuje Adam Spychała.

brutalistyczny dom


Dom ma czytelny program funkcjonalny. Architekt wydzielił przestrzeń dla trzech pokoi, łazienki, pomieszczenia gospodarczego oraz salonu z kuchnią. Mieszkańcy mają dostęp do obszernego balkonu zawieszonego nad wejściem do budynku. Dla jeszcze silniejszego wzmocnienia wrażenia obcowania z naturą na całej powierzchni dachu budynku zaprojektowano platformę widokową. Wszystko to ma zapewnić użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i stworzyć najlepsze warunki do wypoczynku. Jak to w daczy!

Czytaj też: Brutalizm | Modernizm | Dom jednorodzinny | Beton | whiteMAD na Instagramie

źródło: Adam Spychała