Jest bardzo nietypowy. Jednorodzinny dom w Bolesławcu

Dom znajduje się w Bolesławcu, jego powierzchnia to 277 m kw. Budynek zaprojektował zespół trzech architektów z Rewizja Grupa Projektowa: Krzysztof Grześków, Łukasz Korczyński i Łukasz Chamer.

„Ostrą granicą dzielimy czas i stawiamy na pierwszej stronicy płaszczyznę w postaci kwadratu czarnego jak tajemnica, płaszczyzna patrzy na nas ciemnym, jak gdyby kryła w sobie nowe stronice przyszłości.” Tym fragmentem słów malarza Kazimierza Malewicza architekci wprowadzają nas do zaprojektowanego przez siebie budynku. Zanim powstały pierwsze szkice domu w Bolesławcu Łukasz Korczyński z grupy projektowej Rewizja namalował dyptyk, w którym kontrastował lekkość tkanin z ostrymi kształtami form geometrycznych.

Bezpośrednią inspiracją do powstania budynku stała się twórczość Malewicza – ciągi komunikacyjne domu zmienione zostały na linie, a stropy i ściany na płaszczyzny. Kiedy natomiast te się przecięły powstały punkty przykuwające uwagę odbiorców.

Przekładając ruchy pędzla na coraz to bardziej techniczne rysunki udało się nam stworzyć niezwykle harmonijny układ funkcjonalny. Zarówno budżet jak i czas mieliśmy nieograniczony. Pomimo tego, że niesamowicie ciężko projektuje się bez kontekstu architektonicznego to każdemu projektantowi życzę tak komfortowej sytuacji – mówią autorzy projektu.


Budynek jest duży bo ma niemal 300 m kw. powierzchni, dlatego architekci zmniejszyli skalę obiektu rozbijając go na dwie bryły. W ten sposób udało się podkreślić strefę wejściową. Dojazd do budynku znajduje się od strony północnej, co pozwoliło stworzyć dwie wielkie płaszczyzny ekspozycyjne, w których umieszczono mozaikę z betonowych płyt.

Główna część domu, dwukondygnacyjny salon, otwiera się na wspomniany już las świerkowy znajdujący się od strony południowej. We wnętrzach materiały nie dominują nad przestrzenią, są tłem dla wdzierającej do domu, przez sporych rozmiarów przeszklenia, zieleni.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Dom w Bolesławcu – fot. Maciej Lulko, źródło: Rewizja Grupa Projektowa