Jest cała różowa. Platforma widokowa na dachu budynku

Różowa platforma widokowa to nowy projekt holenderskiej pracowni MVRDV. Konstrukcja zbudowana zostanie na dachu Het Nieuwe Instituut z okazji Miesiąca Architektury w Rotterdamie. Po kilku miesiącach zostanie rozebrana.

To będzie uniwersalna przestrzeń, która stanie się miejscem organizowania wystaw, konferencji i koncertów. Różowa platforma widokowa zbudowana zostanie na wysokości 29 metrów. Aby wejść na szczyt należy pokonać 143 stopnie. W sumie jej powierzchnia to 600 m kw.

Lokalizacja platformy widokowej nie jest dziełem przypadku. Specjalne podium zbudowane zostanie na dachu budynku, który nigdy wcześniej nie był dostępny publiczności. Dzięki nietypowej lokalizacji mieszkańcy Rotterdamu będą mogli podziwiać panoramę miasta z nowej perspektywy. Z platformy doskonale będzie widać nie tylko nowe wieżowce, ale też kościoły, muzea i inne historyczne budynki.

Platforma widokowa zostanie otwarta pierwszego czerwca, jednak nie zniknie z końcem Festiwalu Architektury. Architekci chcą, by z konstrukcji mogli korzystać wszyscy mieszkańcy, dlatego będzie dostępna przynajmniej do 17 sierpnia 2022 roku.


Platforma widokowa wykonana zostanie z tworzywa, które będzie można wykorzystać ponownie lub poddać recyklingowi. Prócz ogromnych schodów na szczyt będzie można dostać się korzystając z tymczasowej windy. Projektując taką formę platformy widokowej architekci chcieli wpłynąć na zwiększenie wiedzy społeczeństwa o architekturze oraz uświadomić mieszkańców, że dachy budynków są dodatkową powierzchnią, którą można wykorzystać do konkretnych celów.

Czytaj też: Ciekawostki | Holandia | Miasto | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

źródło: MVRDV