rotunda palmiarni

Jest cała ze szkła. Nowa rotunda palmiarni w Gdańsku już gotowa

Pod koniec 2020 roku na szczycie konstrukcji zawieszono wiechę. To znaczy, że nowa rotunda Palmiarni w Parku Oliwskim jest już gotowa. Teraz trwa przebudowa pozostałej części obiektu.

Rotunda w gdańskiej palmiarni jest jak szklany dom dla hodowanych wewnątrz egzotycznych roślin. Póki co konstrukcję oglądać można jedynie z zewnątrz. Wejście do niego prowadzi przez sąsiednią oranżerię, której remont ciągle trwa.

Zamontowanie wejścia do rotundy przez remontowany budynek oranżerii to ciekawy zabieg. Ceglany obiekt Oranżerii doskonale komponuje się w towarzystwie szklanej, strzelistej wieży. Rewitalizację budynku Oranżerii wykonuje firma KAMARO. Nad całością prac czuwa botanik, którego zadaniem jest zapewnienie właściwych warunków roślinności.

Palmiarnia jest elementem Parku Oliwskiego. Jej modernizacja była konieczna. Dotychczasową rotundę trzeba było rozebrać, ponieważ stała się zbyt ciasna dla rosnących w niej drzew – przede wszystkim dla ponad 180-letniego daktylowca, który przebił szklany dach w dotychczasowym budynku. Starą rotundę doskonale widać na zdjęciu niżej:

Tak wyglądała stara rotunda palmiarni

Projekt przebudowy przygotowali RYSY Architekci. Nowy budynek ma formę nowoczesnej cylindrycznej rotundy. Wypełniony będzie w całości szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jego wysokość wyniesie dokładnie 24,11 m, powierzchnia zabudowy – 202,5 m kw, a kubatura – 4286,42 m sześć. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.

Przy projektowaniu szklanego budynku założono statystyczny wzrost palm. Drzewa te dorastają do 20, maksymalnie do 22 metrów. Nowa rotunda przewidziana jest na 24,1 metra, a po otwarciu ostatniego, górnego pierścienia napowietrzającego, to będzie nawet 25 metrów. To tyle, na ile pozwala miejscowy plan zagospodarowania, i zarazem o trzy metry wyżej niż mogą mieć najwyższe okazy palm.

Budynek gdańskiej palmiarni położony jest w południowej części parku. Już w 1734 r. istniał tu budynek oranżerii. W latach 1899-1929 w pobliżu starej oranżerii utworzono alpinarium z roślinami pochodzącymi z różnych stron świata. Także w tym okresie oranżerię przebudowano na cieplarnię z niedużą palmiarnią. W 1946 r. na terenie parku została założona Stacja Aklimatyzacji Roślin, a w latach 1952-1956 powstał ogród botaniczny

Czytaj też: Gdańsk | Zieleń | Park  | Szkło

źródło: UM Gdańsk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły