Jest cały biały! Maleńki kościół projektu chińskiego architekta

Ten maleńki kościół zbudowano w miejscowośći Qingdao w Chinach. Jego projekt powstał w pracowni Büro Ziyu Zhuang. Kościół oddano do użytku w 2021 roku.

Budynek ma 771 m kw. powierzchni. Projektując go architekci chcieli stworzyć przestrzeń, która dla użytkowników będzie miejscem skupienia. Mogą tu przyjść, by w pozbawionym zbędnych ozdobników miejscu skierować swoje myśli ku przeszłości i przyszłości. Pomóc ma w tym nowoczesna i minimalistyczna architektura.

Aby stworzyć ikonę, musieliśmy zadbać o czystą formę, która wciąż przywołuje archetyp kościoła. Dlatego podczas projektowania zintegrowaliśmy różne obrazy fasad tradycyjnych kościołów. Elewacja wzorowana na tradycyjnych budynkach zyskała rzeźbiarską formę i oglądana z każdej strony wygląda inaczej.

Wnętrze niemal całe utrzymane jest w bieli. Powstały tam ramy, które niczym jaskinia mają dawać poczucie bezpieczeństwa. Wizualnie wnętrze ocieplają jedynie drewniane ławki.


Architekci zaprojektowali też otoczenie budynku. Bryła bezpośrednio łączy się z placem, który jest wypełniony wodą. To sztuczne jezioro, przy którego brzegu można spacerować. W ten symboliczny sposób budynek otwiera się na mieszkańców. Nietypowa, biała elewacja sprawia, że kościół jest bardzo fotogeniczny. Nic w tym dziwnego, że budynek jest popularnym miejscem organizowania rodzinnych ceremonii.

Mimo kameralnych rozmiarów pomieszczenia powstały też pod ziemią. Znajdują się tam pomieszczenia administracji oraz techniczne.

Czytaj też: Ciekawostki | Kościoły  | Chiny | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

fot. Shengliang Su, źródło: Büro Ziyu Zhuang

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły