Betonowy domek letniskowy

Betonowy domek letniskowy w lesie. Jest cały z betonu i szkła.

Wygląda jak miniaturka willi. Betonowy domek letniskowy powstał blisko Buenos Aires w Argentynie. Jego projekt przygotował architekt Luciano Kruk.

Budynek powstał jako domek letniskowy dla trzech sióstr i ich rodzin. Dom ma dwa poziomy i niemal 70 m kw. powierzchni. Zbudowany został głównie z betonu i szkła. Tylko w kilku miejscach jego surowa forma została przełamana elementami z drewna. Architekt zaproponował czytelny podział funkcji. Parter budynku to strefa dzienna, dla wszystkich domowników. Na piętrze powstały dwie sypialnie.


Elementem wyróżniającym konstrukcję jest beton architektoniczny, z którego wykonano nawet część mebli. Betonowe ściany specjalnie miały wyglądać surowo i niedokładnie. Efekt udało się osiągnąć dzięki szalunkowi z desek sosnowych. Ten zabieg sprawił, że na elewacji doskonale widać żyły drewna przez co budynek lepiej komponuje się z otaczającą go przyrodą. Właściciele chcieli, aby przebywając wewnątrz mieli przyrodę „na wyciągnięcie ręki”. Stąd liczne przeszklenia, które doświetlają wnętrze i umożliwiają obserwowanie lasu z każdego miejsca budynku.

Słowo o architekcie: 
Luciano Kruk urodził się 20 lipca 1974 r. w Buenos Aires. Ukończył architekturę na Uniwersytecie w Buenos Aires w 2000 r. W latach 2000-2009 był profesorem designu na Uniwersytecie w Buenos Aires i nadal rozwija swoją działalność akademicką jako profesor gościnny. W 2012 roku założył pracownię Luciano Kruk Architects, w której do tej pory zrealizował wiele indywidualnych i zbiorowych projektów mieszkaniowych. Większość projektów realiozowanych przez argentyńskiego architekta opiera się na wykorzystaniu betonu, stali i szkła.

Czytaj też: Architektura | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Beton | Zieleń

źródło: Betonowy domek letniskowy / Luciano Kruk