dworzec w Smolcu

Jest cały z cegły. Dworzec kolejowy w Smolcu po gruntownym remoncie

Kolejarze zakończyli prace remontowe budynku. Ceglany dworzec kolejowy w Smolcu został otwarty dla podróżnych. Odnowiono zabytkową elewację oraz wyremontowano całe wnętrze.

Remont dworca w Smolcu rozpoczął się jesienią 2019 roku. Renowacji poddano elewację budynku i odnowiono detale architektoniczne. Dworzec kolejowy w Smolcu zbudowano w 1843 roku. Ceglaną elewację zestawiono wtedy z kolorową stolarką okienną i drzwiową. Kolejarze wykonali badania, w wyniku których okazało się, że pierwotnie stolarki miały barwę zieloną, co w zestawieniu z ceglaną elewacją z jasnymi spoinami tworzy ciekawe połączenie.

Co ciekawe, w wyremontowanym budynku przewidziano miejsce dla posterunku policji oraz Gminnego Centrum Obsługi Mieszkańca.

Obiekt przystosowano do obsługi osób o ograniczonej mobilności. Zlikwidowano bariery architektoniczne, zamontowano oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planami dworca oraz ścieżki prowadzące. Ułatwiają one przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. Obiekt zyskał też system monitoringu oraz iluminację.

dworzec w Smolcu


Przy dworcu podróżni mogą skorzystać z 14 miejsc parkingowych dla aut oraz 30 dla rowerów. W tym celu zaadaptowano były budynek szaletów, w którym urządzono 30 miejsc dla jednośladów. Przed budynkiem posadzono 7 lip drobnolistnych. Całość prac pochłonęła 12,1 mln złotych.

Czytaj też: Architektura | Kolej | Zabytek | Ciekawostki | Renowacja

Tak budynek wyglądał w 2015 roku, fot. Travelarz, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 3.0

źródło: PKP  S.A.