fot. Robarts_Library.JPG: Dr.K., wikimeida.org, licencja CC 3.0

Jest ikoną brutalizmu. Biblioteka Robarts w Kanadzie

To unikalny gmach, który został zaprojektowany na planie trójkąta. Biblioteka Robarts w chwili powstania wzbudziła wśród mieszkańców mieszane uczucia. Oryginalną formę doceniają jednak fani architektury modernistycznej.

Biblioteka Robarts zaprojektowana została przez zespół Mathers & Haldenby Architects we współpracy z Warner, Burns, Toan & Lunde. Jej budowa rozpoczęła się w 1968 roku i trwałą pięć lat. Jej projekt powstał na początku lat 60., kiedy architektura brutalistyczna zyskiwała na popularności. Sztandarowe przykłady powstawały w Wielkiej Brytanii. Również Kanada chciała mieć budynki publiczne w tak oryginalnym wówczas nurcie.

To główna biblioteka Uniwersytetu w Toronto. Jej otwarcie nastąpiło w 1973 roku, a jej nazwa pochodzi od Johna Robartsa – premiera Ontario. Dziś za betonowymi murami znajduje się ponad 5 milionów książek. Budynek nie jest jednak chętnie odwiedzany przez studentów. Krytycy wskazują, że gmach przez swój rozmiar i nietypową formę przypomina bardziej obronną cytadelę, a przez małe okna do środka wpada niewiele naturalnego światła. Również ze względu na swój kształt bywa nazywana “indykiem”.

Architekci zaprojektowali budynek na trójkątnej działce. Biblioteka ma strzelistą formę, a bryła wygląda jak zlepione razem modernistyczne wieże. Projektanci mieli już doświadczenie w projektowaniu podobnych konstrukcji. Odpowiadają między innymi za projekty bibliotek na uniwersytetach Cornell i Brown.

fot. Joel Friesen, wikimedia.org, licencja CC 2.0

Elewacja biblioteki jest betonowa. Aby przełamać monotonię zaprojektowano elementy dekoracyjne w postaci różnych faktur ścian zewnętrznych. Rytm budynku wyznaczają wykusze, w których umieszczono okna. Te ostatnie przypominają zewnętrzne windy.

W sumie Biblioteka Robarts ma 14 kondygnacji naziemnych oraz dwie podziemne, a powierzchnia wynosi nieco ponad 96 tysięcy m kw.

źródło: University of Toronto

Czytaj też: Brutalizm  | Modernizm | Ciekawostki | Beton | Kanada | Biblioteka | whiteMAD na Instagramie