Jest jak biała kostka. Jednorodzinny dom projektu SOA Architekci i Richter Design

Budynek znajduje się w Pradze. Jednorodzinny dom zaprojektowali architekci z biura SOA we współpracy z  Richter Design. Efektem ich pracy jest modernistyczny dom z ogrodem i basenem.

Dom podzielony został na cztery różne części funkcjonalne. Jego sercem jest jadalnia i główny korytarz, który zespala bryły. Lekka, drewniana konstrukcja sufitu w jadalni przenika od wnętrza na zewnątrz i potęguje wrażenie unoszącej się otwartej przestrzeni. Front budynku od strony głównej ulicy składa się z dwóch brył, które mimo sporej powierzchni dobrze wpisują się w otoczenie. W sumie powierzchnia użytkowa budynku to aż 344 m kw.

Wejście do domu znajduje się od strony północno-wschodniej. Tuż obok drzwi znajduje się garaż i gabinet z widokiem na zieleń. Na końcu korytarza umieszczono kuchnię z jadalnią, z których można dostać się na taras, do ogrodu i oranżerii z basenem.

Salon od strony północno-zachodniej połączony jest z kuchnią i przedpokojem. Schody prowadzą do piwnicy oraz na piętro. To ostatnie stanowi strefę prywatną domowników – znalazły się tam główna sypialnia z łazienką i garderobą oraz pozostałe trzy sypialnie dla dzieci.


Dom ma duże okna, które można rozsunąć. Właściciele doceniają takie rozwiązanie podczas ciepłych dni, kiedy mogą otworzyć salon na ogród.

Podłogi i stropy domu wykonane zostały z monolitycznego żelbetu. Architekci z pracowni SOA i  Richter Design zaprojektowali dom jako niskoenergetyczny, do ogrzewania wykorzystywana jest pompa ciepła połączona z kotłem gazowym. Wymianę powietrza zapewnia ciśnieniowy system wentylacji. Latem system wykorzystywany jest do schładzania budynku.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com