Choć ma już ponad 10 lat to ciągle zachwyca kształtem. Sala koncertowa w mieście Erl w Austrii została zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Delugan & Meissl Architects. Jej kształt nawiązuje do miejsca, w którym została zbudowana.
Geometria budynku wynika z warunków topograficznych – forma i położenie budynku odnoszą się do imponującej scenerii krajobrazowej zdefiniowanej przez formacje skalne widoczne z tyłu budynku, jak i do dynamicznej obecności sąsiedniego historycznego odpowiednika hali. Tuż obok stoi zbudowany w latach 50. Teatr Passion.
Sala koncertowa w Erl powstała jako nowoczesny obiekt, który będzie mógł być otwarty przez cały rok. W jej centralnej części zbudowana została klatka schodowa, do której prowadzi przejście zlokalizowane we wzgórzu. Goście odwiedzający obiekt mają wrażenie, jakby wchodzili do wnętrza skały.
Wewnątrz panuje przeciwna kolorystyka. Hol zatopiony jest w bieli, a audytorium wyróżnione jest ciepłym odcieniem drewna. Z kolei elewacja budynku jest ciemnoszara. Wykonano ją z płyt elewacyjnych Equitone. Rzeźbiarską formę elewacji przełamano wąskimi świetlikami, które wpuszczają do wnętrza naturalne światło i zapewniają widoki na zieloną okolicę.
Projektując budynek architekci chcieli maksymalnie poszerzyć jego funkcjonalność. Sala koncertowa zyskała rozwiązania techniczne, dzięki którym można zmienić jej przeznaczenie i zorganizować tu na przykład konferencję czy wystawę.
projekt: Delugan & Meissl Architects
zdjęcia: Brigida Gonzalez, źródło: Equitone
Czytaj też: Austria | Kultura | Sztuka | Elewacja | whiteMAD na Instagramie