Zakończył się drugi etap konkursu Tubądzin Design Awards. Poznaliśmy laureatów, którzy zgłosili najlepsze projekty. Jednym z nich są projektanci z pracowni Gąska Studio, których Leśna Oaza #azyl zachwyciła jury.
Jury wyłoniło laureatów w kategoriach Young Power, Everyday Design oraz Unlimited Architecture. To właśnie w tej ostatniej kategorii projekt oazy zgłosił młody zespół Gąska Studio, który będzie teraz walczyć o Grand Prix i nagrody w finale konkursu Tubądzin Design Awards.
Kiedy konkurs ruszył na początku stycznia 2020 r., nikt nie spodziewał się, że świat ogarnie pandemia. W każdym kryzysie należy jednak dostrzegać plusy – koronawirus sprawił, że architekci musieli błyskawicznie zmienić to, jak postrzegają architekturę i przygotowując nowe projekty odpowiadać na globalne ograniczenia. Hasłami przewodnimi tegorocznej edycji konkursu są #freedom, #future oraz #nature. Architekci z Gąska Studio uwzględnili wszystkie te motywy i zachwycili członków jury, ich skład to: architekt Boris Kudlička, redaktorka naczelna Elle Decoration Małgorzata Szczepańska, architekt Martin Duplanitier, architekt Oksana Shumelda oraz architekt Grupy Tubądzin Tomasz Smus.
Zespół Gąska Studio (Marta i Łukasz Gąska) zgłosił projekt #azyl w kategorii Unlimited Architecture. To kategoria, w której główną rolę odgrywają bryły, elewacje, fasady i wnętrza. Ich projekt to wertykalny budynek, otoczony dziką przyrodą, w którym można znaleźć ukojenie od zgiełku miasta.
Bezpośrednim bodźcem do zaprojektowania azylu w takiej formie była pandemia i chęć posiadania miejsca, w którym można się schronić i odizolować z najbliższą rodziną. W efekcie powstał uniesiony na palach dom z łazienką, aneksem kuchennym, sypialnią i miejscem do pracy. Poszczególne funkcje rozłożone zostały na antresolach, dzięki czemu każda z przestrzeni oferuje kojący widok na jezioro i otoczenie. Układ można dowolnie aranżować i dzielić, w zależności od potrzeb użytkowników. W tym projekcie architekci wykorzystali między innymi pastelowe płytki z kolekcji Cielo e terra, które zaprojektowała Dorota Koziara.
Całość jest znacznie podniesiona w stosunku do poziomu gruntu, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu. Lekka konstrukcja drewniana budynku opiera się na stropie przenoszącym obciążenia na przypory oraz żelbetowy trzon z komunikacją pionową. Pod tarasem znajduje się zadaszone miejsce postojowe – opisują Marta i Łukasz Gąska.
W prezentacji projektu dążono do przedstawienia genezy kolekcji „cielo e terra” czyli połączenia nieba i ziemi. Błękitne spokojne chłodne wnętrze w odcieniu Blu mat pozwala poczuć atmosferę spokoju i harmonii z otaczającą przyrodą. Wyważony kolor Marrone mat tworzy tło dla pięknego naturalnego leśnego krajobrazu. O takim domku zaszytym w lesie marzy chyba każdy!
To jeszcze nie jest koniec! II miejsce w kategorii Unlimited Architecture zajął Adam Żarczyński z FDA Architekci (współautorzy: Aleksandra Ankiewicz, Maria Dobrowolska) reprezentujący Polskę, a III miejsce zajęła Kateryna Kuznetsova, reprezentująca biuro Decorkuznetsov (współautorzy: Anastasiia Sholopova, Valerii Kuznetsov) z Ukrainy.
W kategorii Young Power, która przeznaczona jest dla studentów, zwyciężyła Maria Sestacova z Mołdawii, jej projekt to wnętrze restauracji. II miejsce zajęli Mateusz Persanowski (Politechnika Łódzka), a III miejsce Magda Małyga (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku).
Ostatnia z trzech kategorii to Everyday Design, która powstała z myślą o projektantach pracujących w salonach sprzedaży. I miejsce zdobyła Romana Grushchynska (współpraca Olha Zamiruk i Lubov Vozniak) z Ukrainy, II i III miejsca przypadły projektom Eleny Maksimchuk również z Ukrainy.
W konkursie przyznano także nagrody specjalne od partnerów konkursu. Firma TERMA nagrodziła projekt Vadima Rusetskiego z Ukrainy, zaś nagroda od GROHE przypadła przedstawicielowi Polski – Maciejowi Konopackiemu. Więcej informacji na oficjalnej stronie wydarzenia www.tubadzin.pl/design.
Czytaj więcej: Ceramika | Domek letniskowy | Łazienka | Wnętrza
źródło: Grupa Tubądzin