budynek uniwersytetu

Jest jak dzieło sztuki. Futurystyczny budynek Uniwersytetu w Wiedniu

Future Art Lab to nowy budynek Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Performatywnych w Wiedniu. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni Pichler & Traupmann Architekten.

Futurystyczny gmach jest częścią kampusu uniwersytetu. Projektując budynek architekci nie chcieli stawiać dominanty. Zaproponowali gmach o umiarkowanej wysokości, który wizualnie będzie pasować do sąsiednich budynków. Future Art Lab jest niczym wielkie studio warsztatowe, w którym studenci mogą rozwijać swoje umiejętności – grać na instrumentach, komponować, nagrywać, eksperymentować z filmem i muzyką.

Projektując budynek architekci chcieli, aby do środka wpadało maksymalnie dużo naturalnego światła. Dlatego zewnętrzne ściany budynku zostały mocno przeszklone. Aby ograniczyć ryzyko przegrzania wnętrza elewację ozdobiono żyletkami, którym nadano opływowe kształty. Z kolei we wnętrzu kluczowe było zachowanie perfekcyjnej akustyki – dlatego część kluczowych dla dźwięku pomieszczeń zaprojektowano w podziemnej części. Znalazły się tam między innymi Instytut Muzyki Elektroakustycznej i Kompozycji z salą teatralną oraz do nagrań. Na piętrze powstała przestrzeń Akademii Filmowej.

budynek uniwersytetu


Nowoczesny zewnętrzny wygląd został powtórzony w środku. Również tu architekci postawili na jasne i ponadczasowe kolory. Inaczej jest w Sali koncertową, która wyposażona została w elementy z litego drewna na ścianach i suficie. W ten sposób projektantom udało się osiągnąć optymalną akustykę budynku.

Czytaj też: Biuro | Biurowiec | Austria  | Wiedeń  | Kultura

fot. Toni Rappersberger, źródło: Pichler & Traupmann Architekten