Jest jak dzieło sztuki. Most na rzece Narew zyskał status zabytku!

Most na rzece Narew został wpisany do rejestru zabytków. Decyzję 25 marca 2022 roku podjęła prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – Podlaska Konserwator Zabytków. 

Obiekt trafił do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Wpis obejmuje dwa przęsła mostu. Konserwator zabytków dostrzega wartości historyczne, artystyczne i naukowe konstrukcji.

Most na rzece Narew składa się z dwóch stalowych przęseł z tzw. mostu fordońskiego, który zbudowano w latach 1891-1893 na rzece Wiśle. Jego projektantem był inż. Georg Christoph Mehrtens. Most składał się z 18 przęseł, tworząc w ówczesnym czasie najdłuższą przeprawę w państwie niemieckim, a od 1920 roku także w Polsce. W 1949 roku, po zawaleniu piątego przęsła, zadecydowano o częściowym zastąpieniu mostu nasypem poprowadzonym przez tereny zalewowe. W wyniku czego pięć przęseł zostało przetransportowanych do Kolejowych Warsztatów Konstrukcji Stalowych w Białymstoku – Starosielach.

Dwa przęsła z tzw. mostu fordońskiego zostały przeniesione w obecne miejsce w latach 1952-1953, zastąpiły one drewniany most.


Most na Narwi posiada wartości historyczne. Jest pozostałością mostu fordońskiego, który odegrał znaczącą rolę w rozwoju XIX–wiecznej historii inżynierii lądowej na terenie dzisiejszej Polski. Most związany jest z postacią Georga Christopha Mehrtensa, wybitnego inżyniera oraz naukowca. Projekt mostu był jednym z największych jego dzieł. Wartości naukowe obiektu przejawiają się w samej konstrukcji mostu oraz materiałach użytych do wykonania przęseł oraz sposobie ich wykonania. Powtórne wykorzystanie przęseł obrazuje również zniszczenia infrastruktury dotkniętej II wojną światową. Rytmiczny układ kratownic, dekoracyjne nitkowanie czy ornamentyka balustrad mówią nam również o bogatych wartościach artystycznych – podaje w decyzji o wpisie PWKZ.

Pierwszy, drewniany most na rzece Narew zbudowano w 1893 roku. Obecny most oddano do użytku w latach 50. Most znajduje się na DK19 między wioskami Chraboły i Ryboły.

Czytaj też: Zabytek | Dworzec kolejowy | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie


źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły