budynek z trybuną

Jest jak fala. Budynek klubu sportowego z trybuną na dachu

Sportowy obiekt zaprojektowali architekci z holenderskiego biura MVRDV. Budynek przypomina falę z trybuną dla kibiców na dachu.

Budynek powstał w dzielnicy Amsterdamu IJburg, która obecnie jest intensywnie rozbudowywana na sześciu wyspach. Eksperci szacują, że w przyszłości zbudowanych zostanie tutaj nawet 18 tysięcy mieszkań dla 45 tysięcy nowych mieszkańców Amsterdamu. Aby przygotować się do tego rozwoju władze już teraz dbają o odpowiednią infrastrukturę. Przykładem jest tutaj niewielki pawilon klubu tenisowego. 

Pawilon ma podłużny kształt. Na jego dachu powstały trybuny, które wzrastają ku górze. Trybuny swym kształtem przywodzą na myśl falę, która swoje odbicie znalazła w środku.

Wewnątrz pawilonu powstała otwarta strefa dla wszystkich mieszkańców. Strefa działa jak kawiarnia, do której można przyjść ze znajomymi, umówić się na obiad czy po prostu przyjść popracować z komputerem z widokiem na kort tenisowy lub zbiornik wodny.

budynek z trybuną


Architektom zależało na tym, aby pawilon funkcjonował codziennie, a nie tylko w przypadku organizowania sportowych rozgrywek. Znalazły się tutaj przebieralnie, kuchnia, toalety i magazyn. W tej części uwagę przyciąga drewniany sufit, który zdradza istnienie trybun powyżej. W ten sposób powstał budynek, którego funkcje wykorzystywane są w maksymalnym stopniu, a rzeźbiarska forma sprawia, że obiekt przypomina małe dzieło sztuki.

Czytaj też: Sport | MVRDV | Holandia| Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

zdjęcia: Daria Scagliola & Stijn Brakkee (MVRDV)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły