dom w Hiszpanii
Nietypowy dom w Hiszpanii

Jest jak kostka Rubika. Bardzo nietypowy dom w Hiszpanii

Brick Vault House to jednorodzinny dom w Hiszpanii, który zaprojektowany został w pracowni Space Popular. Jego ściany zostały wpisane w nietypową, sześcienną konstrukcję.

Projektując budynek architekci chcieli połączyć osiągnięcia współczesnej technologii i oddać ducha tradycyjnego, hiszpańskiego budownictwa. Powstał dom, którego estetyka jest miksem tych wszystkich pragnień.

Projekt budynku jest swego rodzaju szablonem, który może być powielany w innych miejscach. Wspólną cechą jest system siatek, w które wpisane zostały poszczególne moduły. Cała konstrukcja stanęła na pochyłej działce, dzięki czemu budynek oglądany z daleka nie ujawnia swej prawdziwej wielkości – w sumie powierzchnia budynku wynosi 235 m kw.

Dom w Hiszpanii wpisany został w stalową ramę o zielonym kolorze. Ten prosty zabieg pozwolił architektom wydzielić werandy oraz tarasy, które stanowią swego rodzaju moduły. Do budowy domu wykorzystano cegły, tworząc charakterystyczne dla Hiszpanii zaokrąglone sklepienia. Co ciekawe, taką stalową konstrukcję ustawiono w kilka dni, bez użycia dźwigów i rusztowań – to znacznie przyspieszyło cały proces budowy. dom w Hiszpanii


Układ wnętrz jest daleki od standardowych rozwiązań. Główne wejście do budynku połączone zostało z przestronnym tarasem i może się wydawać, że parter stanowi jedną, dużą przestrzeń. W rzeczywistości to złudzenie, bo część parteru jest znacznie mniejsza niż piętro, które powstało już na wyższym poziomie stromej działki.

Co w środku? Niech nie zmylą was piękne meble na zdjęciach. Te wypożyczone zostały przez architektów na potrzeby sesji zdjęciowej, tuż przed wprowadzeniem się do budynku właścicieli. Jak zaznaczają architekci, nie mogą się doczekać, kiedy odwiedzą mieszkańców i zobaczą, jak ten nietypowy dom sprawuje się już w “prawdziwym życiu”.

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Architektura | Ciekawostki | Hiszpania

współpraca: studio Alberto Burgos & Javier Cortina Maruenda

fot. Mariela Apollonio, źródło: Space Popular (pacepopular.com)