Projekt przygotowali studenci informatyki i mechatroniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zrzeszeni w Kole Naukowym Bioniki GEKON. Ich robot wygląda jak meduza i służy do badania jakości wody bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Nie tylko wygląda jak meduza, ale i porusza się jak ona. Robot wzorowany na meduzie wyposażony został w aparaturę pomiarową do bezinwazyjnego badania wody. Studenci Wydziału Mechatroniki UKW wykonali już testy urządzenia, wykorzystując do tego najgłębszy basen w Europie Deepspot w Mszczonowie pod Warszawą. Następnie meduza została przetestowana w środowisku naturalnym – studenci zanurzyli ją w wodach w Tleniu. Dzięki elastycznej powłoce robot porusza się imitując naturalne ruchy meduzy.
Realizacja projektu urządzenia jest bezpośrednią adaptacją naturalnego ruchu meduzy do badania jakości wody. Bionika, jako nauka, jest czerpaniem inspiracji najlepiej dostosowanych rozwiązań z natury i ich implementacji w technice. Meduza porusza się ruchem miarowym, bez wzburzania wody i dna zbiornika, jest unoszona przez prądy podwodne, podobnie jak zanieczyszczenia. To idealne warunki do bezinwazyjnego śledzenia czystości wód. Obecnie urządzenie wyposażone jest w czujnik temperatury, mętności wody, akcelerometr i moduł GPS, co pozwala na monitorowanie czynników wpływających na zmiany środowiska wodnego, a w konsekwencji – dobrostan organizmów żywych. Meduza wyposażona jest także w autonomiczny system wynurzania, co jest efektem współpracy studentów starszych lat i doktoranta naszego Wydziału – opowiada opiekunka projektu, dr inż. Zuzanna Kunicka-Kowalska.
Wyświetl ten post na Instagramie
Projekt udało się zrealizować dzięki finansowej pomocy Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Studenckie koła naukowe tworzą innowacje. Projekt meduzy ma już na koncie pierwszą nagrodę. Zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Młodych Mistrzów, który organizowany jest przez Radę Programową XXIX Forum Teleinformatyki.
fot. Michał Rosiak
źródło: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (https://www.ukw.edu.pl/
Czytaj też: Technologia | Edukacja | Bydgoszcz | Ciekawostki | Ekologia | Polecane | whiteMAD na Instagramie