Villa Gahar

Jest jak morskie fale. Villa Gahar dla fanów modernizmu

Budynek zaprojektował architekt Mohammad Rahmati. Villa Gahar zbudowana ma zostać nad jeziorem Gahar w Iranie.

Willa ma aż 800 m kw. powierzchni. Architekt zaprojektował ją nad brzegiem niewielkiego, ale bardzo malowniczego jeziora Gahar w zachodniej części Iranu. Dom otoczony jest pasmami gór, a jego właściciele będą mogli podziwiać atuty przyrody niemal z każdego miejsca budynku.

Villa Gahar zaprojektowana została na pochyłej działce. Część budynku znajduje się pod ziemią. Kłopotliwy kształt działki architekt przekuł w atut, rozmieszczając poszczególne poziomy w taki sposób, aby stworzyć system tarasów.

Co ciekawe, najwyższy poziom budynku ma płaski dach, w środku którego znajdują się schody prowadzące do środka. To właśnie tam umieszczona została strefa prywatna właścicieli. Niżej umieszczono część dzienną z obszerną strefą relaksu. Domownicy będą mogli korzystać z siłowni, spa i basenu zbudowanego na zewnątrz. W projekcie trudno mówić o ogrodzie, w zasadzie domownicy takiego tutaj nie mają. Biorąc pod uwagę pobliską przyrodę wydzielony ogród wydaje się być zbędny. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od budynku znajduje się jezioro więc chcąc wypocząć poza budynkiem wystarczy przejść kilkadziesiąt kroków by móc cieszyć się bajecznym widokiem.

Villa Gahar


Budynek zaprojektowany został z betonu. Szarą monotonię przełamano czarnymi elementami takimi jak schody i barierki oraz wizualnie ocieplono listwami drewna. Aby gmach był przyjemniejszy w odbiorze projektant zaproponował zaokrąglone ściany, których estetyka nawiązuje do klasycznego modernizmu.

Czytaj też: Dom | Basen | Modernizm | Beton | whiteMAD na Instagramie

źródło: Mohammad Rahmati