dom pod Poznaniem

Jest jak nowoczesna stodoła. Ceglany dom pod Poznaniem

Budynek zaprojektowała Katarzyna Buczkowska-Grobecka z pracowni Ktura Architekci. Wygląd domu ma nawiązywać do wiejskiego krajobrazu, stąd prosta forma i ceglana elewacja.

Ceglany dom zbudowany zostanie w niewielkiej miejscowości pod Poznaniem. Jego budowa rozpocznie się na działce, która bezpośrednio sąsiaduje z lasem. Dlatego mieszkańcy będą mogli cieszyć się poczuciem prywatności i najlepszymi widokami na zieloną okolicę. 

Dzięki lokalizacji projektowanie tej architektury sprawiło nam ogromną przyjemność mimo trudności formalnych i mocno sprecyzowanych oczekiwań klienta – mówi architekt Katarzyna Buczkowska-Grobecka.

Projektując dom architekt musiała uwzględnić wymogi lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego nie obyło się bez konsultacji z urzędnikami oraz konieczności wykonania kilku poprawek zapisu samego planu. Choć działka jest sporej wielkości, to linia zabudowy wraz z orientacją tego terenu okazały się dla architektów wyzwaniem. 

dom pod Poznaniem
Ceglany dom pod Poznaniem

Podczas wizji lokalnej pojawia się zawsze pierwsza myśl, coś wtedy się rodzi w głowie architekta. Chodzimy, patrzymy i doświadczamy tego miejsca, na którym za chwilę powstanie dom rodzinny – dodaje autorka projektu.

Dokładne poznanie działki pozwoliło przygotować projekt, w którym w bryle domu mocno zaznaczono oś wejścia. Architekci chcieli, aby front przenikał się z ogrodem i lasem. Ten fantastyczny widok należało podkreślić.

W sumie powierzchnia zaprojektowanego domu wynosi 200 m kw.

Czytaj też: Dom | Cegła | Ktura Architekci | Las

źródło: Ktura Architekci