Ten oryginalny budynek zlokalizowany w mieście Palencia w północnej Hiszpanii jest częścią większej konstrukcji, która pozostaje ukryta pod ziemią. Całość stanowi nową infrastrukturę energetyczną dla miasta. Sieć ciepłownicza promowana jest przez firmę DH Ecoenergías – pioniera transformacji energetycznej w Hiszpanii. To pierwszy z serii podobnych projektów w formie niczym przemysłowa katedra, których celem jest dekarbonizacja znacznej części obszarów miejskich w kraju poprzez zmianę systemu ogrzewania na paliwa kopalne – olej napędowy i gaz, w celu zastąpienia ich czystą siecią zasilaną odnawialnymi źródłami energii.
Sieć ciepłownicza przebiega pod ulicami Palencii, dostarczając ciepłą wodę pochodzącą z odnawialnych źródeł energii – głównie biomasy leśnej – do budynków w znacznej części miasta. Centrala natomiast pełni funkcję techniczną, ale jednocześnie ma wyraźnie pożądane przez klienta znaczenie pedagogiczne: uwidocznić transformację oraz wspierać i umożliwiać jej upowszechnianie. Ten podwójny warunek wymaga podejścia do problematyki budownictwa przemysłowego nie tylko jako zagadnienia ściśle funkcjonalnego, gdzie liczy się wyłącznie ekonomiczność obiektu, ale w sposób szerzej architektoniczny.
Jak mówi Teo López, założyciel DH Ecoenergías: „Ten projekt musi być ikoną i punktem odniesienia dla transformacji energetycznej i środowiskowej, a jego architektura musi symbolizować źródła energii odnawialnej, zmianę paradygmatu i ostatecznie poprawę zdrowia w miastach.”
Architektura obiektu jest zatem symboliczna zarówno w swojej geometrii – opartej na energetycznej i ekonomicznej cyrkulacji, jak i w swojej materialności, przedstawiając całość jako nową tożsamość hiszpańskiej energetyki. Budynek składa się z dwóch głównych elementów: betonowego zbiornika oraz lekkiej konstrukcji ze stali i tworzywa sztucznego, nadającej się do recyklingu. Baza stanowi podporę dla wszystkich maszyn i zapewnia naziemne połączenie z otoczeniem poprzez dwie duże bramy ze stali ocynkowanej oraz ze zlokalizowanym pod ziemią silosem na biomasę.
Betonowa pokrywa zbiornika służy jako chodnik otaczający wszystkie maszyny, co umożliwia poruszanie się gości po całym budynku i śledzenie procesu powstawania energii. Konstrukcja ze stali i tworzywa sztucznego na nowo interpretuje ekonomiczne rozwiązania typowe dla budynków przemysłowych, tworząc ważne połączenie ze społecznością, której służy: małą katedrą energii. Elewacja z arkuszy poliwęglanu zaprojektowana jest jako miękki welon wsparty na delikatnej konstrukcji z ocynkowanego i pomalowanego drutu stalowego. Ostatnim akcentem jest półprzezroczysta wieża, która wypuszcza biały dym powstający w wyniku procesu filtrowania.
Studio: FRPO Rodríguez & Oriol
Autorzy: Pablo Oriol, Fernando Rodríguez
Klient: DH Ecoenergias
Lokalizacja projektu: Palencia, Hiszpania
Rok ukończenia : 2023
Fotograf: Luis Asín
Czytaj też: Architektura | Ekologia | Hiszpania | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie
Temat: Jest jak przemysłowa katedra. Nowy budynek centrali energetycznej w Hiszpanii