Jest jak rzeźba. Drewniany pawilon projektu LIN Architects

Drewniany pawilon stanął w miejscowośći Zhenjiang w Chinach. To prototypowa konstrukcja, która umożliwia architektom analizowanie relacji człowieka z architekturą i otoczeniem.

O co tutaj chodzi? Na pierwszy rzut oka drewniany pawilon projektu LIN Architects może przywodzić na myśl przystanek autobusowy lub małą kapliczkę. Architekci przygotowali jego projekt, aby analizować zachowania użytkowników, które w przyszłości będą wykorzystywać w codziennej pracy.

Drewniany pawilon ma 50 m kw. powierzchni. Architekci zbudowali go z opalanych desek, dzięki czemu konstrukcja ma ciemny kolor. Liczne zakrzywienia sprawiają, że obiekt wygląda jak modernistyczna chatka. Co ciekawe, pawilon nie ma szyb, a nieliczne otwory wpuszczają do wnętrza minimalną ilość światła.

Badanie zachowania człowieka jest jednym z elementów tego projektu. Skupiliśmy się na trzech kluczowych zagadnieniach: ergonomii, proksemice i behawioryzmie. Obserwując i rozumiejąc zachowania ludzi, możemy odkrywać możliwości, jakie daje dana przestrzeń. Badanie zachowania człowieka to bardzo dobre źródło informacji dla architektów – opisują autorzy drewnianego pawilonu.


Architekci podzielili przestrzeń pawilonu, tworząc strefy odpowiadające przestrzeniom: intymnej, prywatnej, społecznej oraz publicznej. W ten sposób mogli sprawdzić, jak architekci studio projektowego definiują te zagadnienia w praktyce.

Powstałe w środku zakrzywienia mają odpowiadać ludzkim zwyczajom takim jak siedzenie, kucanie, leżenie, medytowanie, słuchanie, podglądanie, wędrowanie i wpatrywanie się. Te wszystkie czynności można praktykować odwiedzając eksperymentalny pawilon. Wnioski z obserwacji użytkowników architekci wykorzystają w swojej pracy.

Czytaj też: Drewno | Meble miejskie | Minimalizm | CiekawostkiChinywhiteMAD na Instagramie

fot. LIU Songkai, źródło: LIN Architects