Jest jak rzeźba. To chyba najpiękniejszy słup energetyczny na świecie

Nietypowy słup energetyczny znajduje się na obrzeżach miejscowości Risti w Estonii. Jego projekt powstał w pracowni PART.

Przypominający rzeźbę słup energetyczny to dzieło architektów z biura Practice for Architecture, Research and Theory (PART). To przykład unikalnej architektury infrastrukturalnej bo stawiane na całym świecie słupy energetyczne mają po prostu pełnić swoją funkcję, a kwestie wizualne zepchnięte są na dalszy plan.

Słup zbudowany w Estonii to przykład inżynierii infrastrukturalnej, która ma odzwierciedlać lokalny folklor. Jest on częścią mostu energetycznego łączącego Łotwę i Estonię. Konstrukcja stanęła na terenie gminy Risti w rezerwacie przyrody Marimetsa-Õmma.

Formalna nazwa słupa to “Bog Fox”. Konstrukcja ma formę strzelistego punktu orientacyjnego i jest widoczna z daleka. Jej wysokość to 45 metrów. Architekci nadali jej rzeźbiarską formę osadzając słup na trzech nogach. Forma słupa przypomina drzewo, do poszczególnych “gałęzi” przymocowano sieć energetyczną. Długość, kierunek i położenie osi wynikają z wymagań technicznych, które muszą spełniać elementy infrastruktury elektroenergetycznej.


Całość waży ponad 30 ton i wyprodukowana została w Rumunii. Słup energetyczny przyjechał do Estonii w 11 kawałkach umieszczonych na trzech ciężarówkach. Słup wykonano ze stali o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne. Jego minimalna żywotność przewidywana jest na 50 lat, ale architekci przewidują, że patynująca konstrukcja wytrzyma dużo więcej.

Konstrukcja została nominowana do nowej edycji konkursu Mies van der Rohe Award, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Ciekawostki | Estonia | Sztuka | Rzeźba

fot. Tõnu Tunnel źródło: EUMies Award